Asitli içecekler asidi kaçmadan nasıl saklanır?


Kutu şeklindeki asitli içeceklerin kullanımı çok yaygın olsa da, kalabalık ortamlarda daha ekonomik olduğundan litrelik seçenekler tercih edilir. Bu durumda da kalan içeceğin asidinin kaçması gibi bir sorunla karşılaşılır. Asidi kaçan içeceğin tadı bozulur ve genellikle içilmeden atılır. Asidin kaçmasını engellemenin kesin bir çaresi olması da en aza indirerek içeceği tüketebilecek seviyede tutmanın bazı yolları vardır.

Asitli içeceklerin saklanması

Asitli içeceklerin hava akışını mümkün olabildiğince keserek gazın içinde kalma süresi uzatılabilir. İçeceğin gazını şişenin içerisinde uzun süre tutabilmenin en iyi olu şişeyi ters çevirerek kapak kısmı aşağıya gelecek şekilde saklamaktır. Şişe yatay olarak saklanmamalıdır. Çünkü yatay şekilde saklanan şişeye havaya girişi kolaylaşır, asitli içeceğin havayla temas eden yüzeyini artacağından, gazın ayrışması hızlanır.


Özel şişe kapakları

Mutfak malzemeleri satan birçok mağazada veya yapı marketlerde bulanabilen gazlı içecek kapakları gazın kaçmasını geciktirmede oldukça etkilidir. Bu kapaklar, asitli içeceği bardağa boşaltırken şişenin içine hava girişini ve kullanılmadığı sürede de şişeden gaz çıkışını engellemeye yarar. Böylelikle şişeler dolaptayken ve bardağa boşaltma sırasında gaz kaybı en aza iner.


Asitli içeceklerin servisi


Açıldığı andan itibaren gaz kaybına maruz kalan asitli içeceğin gazını ve tadını koruyabilmesi için nasıl servis edildiği de önemlidir. Bunun için içeceği bardağa direkt koymak yerine bardağı hafif eğerek kenarından sızdırarak koymak köpürmesini ve hızlı gaz kaçışını engelleyecektir. Diğer bir önemli nokta da içeceği masada veya açık havada tutmayarak servis edileceği zaman buzdolabından çıkarmak ve tekrar geri koymaktır. Sıcak hava asitli içeceğin gazının çabuk çözünmesine neden olarak gazın kaçışını hızlandırır.  Asitli içeceklerin üzerinde “Soğuk içiniz” yazmasının nedeni budur.