Bebeğinize kitap okumanın faydaları nelerdir?


Ağaç yaşken eğilir sözünden yola çıkarsak bebeğinizi ne kadar erken onun zihinsel gelişimini destekleyen kaliteli uyaranlarla tanıştırırsanız, bu uyaranlar o kadar çok kullanılır ve korunur. Bunlardan biri olan kitap okumak, bebeğinizle aranızda mükemmel bir paylaşım aracı ve geleceğine yönelik çok önemli  bir teşviktir.

Bebeğinize kitap okumak onun iletişim kurmayı öğrenmesine; sayıları, harfleri, şekilleri ve renkleri tanımaya başlamasına yardımcı olur. Ayrıca kelime hazinesini güçlendirerek dil becerilerinin artırır, dinleme yeteneğini ve hafızasını geliştirir. Bebeklikten itibaren kitap okunan çocuklar genellikle daha erken konuşur ve yaşıtlarına göre daha uzun cümleler kurarlar. Çocuğunuza kitap okumanın en önemli faydası ise bu aktiviteyle onun sizin sesinizi duyarak yakınlığınızı hissediyor olmasıdır. Ayrıca, bebeklikten itibaren kitap okumak çocuğunuzda okuma sevgisinin temellerini oluşturur. Eğer  çocuğunuz siz kitap okurken heyecanlı ve ilgiliyse, okumayı seven ve kitaplara ilgi duyan bir birey olacağını tahmin edebilirsiniz.

Bebeğinize kitap okumaya ne zaman başlamalısınız?

Bebeklere 6’ncı aydan itibaren kitap okunmaya başlanabilir gibi genel bir kanı olsa da, daha küçük aylardaki bebeğinizi de kitaplarla tanıştırabilirsiniz. 6 aylıktan küçük olan bebekler kitaptaki resimlerin ne olduğunu anlamasalar da resimleri inceleyebilir, parlak ve renkli desenlere odaklanabilirler. Bu yüzden onların zihinsel gelişimini destekleyen  görsel, işitsel ve dokunsal duyularını harekete geçiren kitapları tercih etmelisiniz.

6 aylık bir bebek kitapları tutabilir, düşürebilir veya ağzına alabilir, çiğneyebilir. Bunun için bebekler için tasarlanmış yumuşak, bez kitapları tercih edebilirsiniz. Bu aylarda bebeğiniz okunulan kitabı anlamasa da sesinizi duyması onunla ilgilendiğinizin önemli bir göstergesidir. Bebeğinize kitap okumak onunla özel bir şey paylaştığınız için aranızdaki iletişimi de artırır.


6-12 ay arasında çocuğunuz objelerin resimlerini anlamaya başlar. Artık sevdiği resimler, tercih ettiği sayfalar ve hatta hikayeler olur. Bebeğiniz siz okurken sesler çıkarak tepki verebilir.

12 aylık olduğunda da sizin de yardımınızla sayfa çevirmeye başlar, sayfalardaki objeleri işaret eder ve sizin çıkardığınız sesleri tekrar eder.

Bebeğinizin ilk kitapları nasıl olmalı?

Bebeğinizin ilk kitapları kısa ve az cümlelerden oluşan, bol renkli  kitaplar olsun. Büyük resimleri olan, üzerine dokunduğunda hissedebileceği kabartmaların olduğu kalın yapraklı kitapları tercih edin. Hikayeler kısa cümlelerden, basit ve somut ifadelerden oluşsun. Kitabın sayfalarını birlikte çevirin ve dikkatini resimlere çekin. Kitap okuma aktivitesini alışkanlık haline getirin ve onu mümkün olduğunca çok dahil edin. Kitap okumayı onun isteyerek katılacağı bir etkinlik haline dönüştürün.


Bebeğinize kitap okuyacağınız zamanlar da önemlidir. Aç olmadığından ve her türlü ihtiyacını giderdiğinizden emin olduğunuz bir zamanda kitap okuyun. Uykudan önce ya da bebeğinizin keyifli olduğu zamanlarda kitap okumak etkinliğin verimini artırır. Küçük bir bebek için 4-5 sayfalık, onun da kitaba bakabildiği ve dokunabildiği bir okuma işlemi gerçekleştirmeniz daha iyi olur. Kitap okuma etkinliğini bir görev gibi görmeyip bebeğinizle paylaştığınız bu özel zamanın tadını çıkarın. Bebeğinize kitap okumanın onunla etkileşiminizi ve iletişiminizi artırmaya katkısı büyük olur. Bu yüzden bu aktivitenin ebeveynler arasında dönüşümlü olarak yapılması, her iki ebeveyne de bebekle paylaşımda bulunma fırsatı sunar.