Kategoriler
Temizlik

Cam bardaklardaki lekeler nasıl temizlenir?


Büyük bir hevesle aldığınız cam bardaklarınızın zaman içerisinde deterjanlar ya da sudaki kireç nedeniyle lekelenmesi can sıkıcı olabilir. Çıkması zor olan bu lekelerin oluşmasını engellemek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Lekeli bardakları ise evde bulunan doğal ürünlerden faydalanarak sağlıklı yollarla temizleyebilirsiniz.

Lekeleri önlemek için neler yapılmalı?

  • Bardaklarınızda deterjan ve kireç lekelerinin oluşmasını istemiyorsanız dar ve uzun modeller tercih etmemelisiniz. Bu tür bardaklar bulaşık makinesinde bardağın içine suyun girmesini engelleyerek lekelenmeye neden olur. Bardak tercihinizi kısa boylu ve geniş ağızlı olanlardan yapmalısınız.
  • Deterjan seçiminizi birkaç farklı markayı deneyerek ya da çevrenizde bulunan kişilere önerilerini sorarak yapabilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinenizde mutlaka tuz ve parlatıcı kullanmalısınız. Parlatıcı yerine sirke de kullanabilirsiniz. Kalitesiz deterjan kullanmak, makine tuzu ve parlatıcısı kullanmamak da bardaklarınızın lekelenmesine neden olabilir.
  • Cam bardaktaki lekeleri çıkarma konusunda etkili olan bir ürün de sirkedir. Parlatıcı kısmına sirke koyarak bardaklarınızın lekelenmesini engellerken parlamasını da sağlarsınız.
  • Lekeleri önlemek için arada bir bulaşık makinesinin içine çamaşır suyu damlatabilirsiniz. Bu işlemden sonra bardaklar makine içinde 2 kez durulanmalıdır.
  • Bardakların, bıçakların, kaşıkların ve çatalların üzerinde bulunan kireç lekelerinin meydana gelmesinin en önemli sebeplerinden biri de makinenin biter bitmez kapağının açılmasıdır. Henüz kurumayan su damlaları bardakların üzerinde leke kalır. Bu yüzden bulaşık makinesinin kapağını yıkama işlemi bittikten en az yarım saat sonra açmaya dikkat edin.

Lekeleri gidermek için neler yapılmalı?


Sirke

Bir leğen içerisine koyacağınız kaynar suya sirke ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Bardakları bu karışımda 2 ila 4 saat boyunca bekletin. Ardından bol suyla durulayın.

Karbonat

Karbonat evinizde birçok yerde var olan lekeleri çıkarma konusunda oldukça etkili bir malzemedir. Lekeli bardaklarınızı temizlemek için bardakları içinde su ve karbonat olan bir leğene yatırın ve bu şekilde uzun süre bekletin, daha sonra durulayın.

Limon tuzu

Limon tuzunu suya ekleyerek kaynatın, ardından bir leğene koyduğunuz bardakların üzerine dökün. Birkaç saat bekletin ve su ılındıktan sonra dökün. Son olarak bardakları bol suyla durulayın.

Diş macunu

Üzerine diş macunu sürdüğünüz temiz bir diş fırçasıyla lekeli bardaklarınızın içini ve dışını iyice ovalayın. 15-20 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayın.