Kategoriler
Beslenme

Turşunun sağlığa faydaları


Toplum olarak çok severek tükettiğimiz gıdalar arasında yer alan turşu; salatalık, lahana, biber, havuç, yeşil domates, soğan, sarımsak, lahana yaprağı, kereviz yaprağı ve sirke suyu gibi sağlığa faydalı besinlerle yapılmaktadır. Hem yağ içermediği hem de neredeyse kalorisiz besinlerden oluştuğu için zayıflama amacıyla da tüketilebilir. Turşu özellikle de evde cam kavanozda uygun koşullarda yapılması ve dozunda tüketilmesi durumunda, sağlığa olan sayısız faydasıyla yeri doldurulamayan bir besindir.

Gelin turşunun sağlığımıza faydalarına birlikte göz atalım.

1. Mide, bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelir

Farklı sebzelerden yapılan turşu, mide ve bağırsak sorunları ve özellikle de hazımsızlık şikayetleri olanlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca bu besinlerde bulunan yüksek orandaki lif, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

2. Kalp damar hastalıklarına karşı korur

Turşuda bulunan yararlı bakteriler bağırsak florasını düzenler. Bağırsak florasındaki probiyotik bakterilerin yoğunluğunun ve çeşidinin artması kalp damar hastalıklarına karşı korur. Turşu yapımında kullanılan gerek üzüm sirkesi gerekse elma sirkesi pektin adı verilen ve kalbe iyi gelen bir tür biyolojik madde içermektedir. Bu madde aslında bir tür enzimdir.

5. Bunamayı geciktirir

Tıp dünyasında tam olarak çaresi bulunamayan hastalıklardan biri olan, halk arasında bunama olarak da bilinen  Alzheimer‘a karşı doğal yollardan korunabilmek amacıyla turşu tüketilmesi tavsiye edilir. Turşu hazırlanırken içerisine konulan sarımsakta bulunan flavonid isimli bitkisel kimyasallar,  yaşlılık döneminde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltıyor.


6. Tansiyonu düşürür

Turşunun ham maddesi olan fermente edilmiş sirke, sindirim sistemindeki zararlı mikropları kontrol altına alan faydalı bakterileri içerir. Turşunun mayalanırken ürettiği laktik asit ise tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını teşvik ederek damar açıcı etki gösterir.

7. Kan şekerini dengeler

Turşu yüksek miktarda lif içerdiğinden özellikle yemekle beraber yenildiğinde öğünün mideyi terk etme süresini yavaşlatır, insülin salınımı dengeler ve daha kontrollü bir kan şekeri elde edilir. İnsülin direnciniz varsa turşuyu bu şekilde tüketebilirsiniz, ancak diyabet hastalığınız varsa turşu yemek tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.

8. Bağışıklığı güçlendirir

Turşuda kullanılan sebzeler ve sirke sindirime iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, idrar yolları hastalıklarını tedavi eder ve bağırsaklarda bakteri oluşumuna mani olur. Bunlar arasında mide mikrobu denilen ve ülsere neden olan helikobakter bakterileri de vardır. Turşu ayrıca kış günlerinde soğuk algınlığına karşı korur.

Turşunun içerdiği yüksek sodyum oranı sebebiyle tansiyon, diyabet, böbrek ve mide hastalığı olanlar, mutlaka hekim ve diyetisyenlerine danışarak turşu tüketimini kontrollü bir şekilde tüketmeli ya da hastalık düzeylerine göre hiç tüketmemeliler.

Turşu tüketimi için sağlık açısından bir probleminiz yoksa, özellikle ev turşusunu ölçülü tüketmeniz durumunda fayda sağlayabilirsiniz. Ancak turşunun aşırı tüketiminin bir takım zararları ve yan etkileri de olabilmektedir. Örneğin turşunun aşırı tüketimi susuzluk hissi oluşturabilir, görmede bozulmaya ve osteoporoza neden olabilir.