Hangi egzersizle ne kadar kalori yakılır?


Kilo vermek ve fit olmak, kısaca sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olmak için sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak egzersiz yapma gerekliliği tartışılmaz bir gerçek. Üstelik sevdiğiniz bir spor aktivitesini yaparak kilo vermek çok daha kolay. Yazımızda hangi egzersizle ne kadar kalori yakabileceğinizden bahsediyoruz.

Yürüyüş

Kilo vermek ve kemik sağlığına katkı sağlamak için en iyi egzersiz yürüyüştür. Hem masrafsız hem de zahmetsiz bir açık hava yürüyüşü vücuda yaptığı katkı kadar, ruhsal olarak da sizi rehabilite edecektir. Bir saat süren orta tempoda bir yürüyüşle yaklaşık 650 kalori yakabilirsiniz.

Koşu

Sabah saatlerinde vücudu iyice ısıttıktan sonra uygun ayakkabılarla yapılan 45 dakikalık tempolu koşuyla yaklaşık 700 kalori yakmak mümkün. Açık havada yapılan koşu gibisi olmaz fakat kışın soğuk ve yağışlı havalarda imkanınız varsa koşu bandı da diğer bir çözüm olabilir.

Bisiklet sürmek

Havalar güzelken, özellikle de trafikten uzaktaysanız bisiklet sürmekten daha keyifli bir şey yoktur. Kendinizi fazla zorlamadan tempoyu ve duruşunuzu koruyarak bir saat bisiklet sürdüğünüz takdirde 600 ila 750 kalori arasında yakmış olacaksınız. Kaskınız ve dizlikleriniz de tamamsa, haydi asılın pedallara…


İp atlamak


Evde, spor salonunda veya dışarıda rahatlıkla yapabileceğiniz bu etkili egzersiz için tek ihtiyacınız olan ip. Ortalama yoğunlukta bir egzersizde dakikada yaklaşık 100 ila 120 atlamayla  bir saate yaklaşık 750 kalori yakabilirsiniz. İp atladığınızda, koşarak çalıştırabileceğinizden daha çok kas grubu çalıştırırsınız. İp atlamak daha çok kas grubunu çalıştırmanızı sağlamasının yanında kalp hastalığı, osteoporoz, depresyon, anksiyete ve yüksek tansiyon sorunlarına da iyi gelir.

Yüzme


Vücudunuzu ısıtmaya yönelik bir antrenman yaptıktan sonra düzenli sürdürülen yüzme egzersizinde standart yüzme pozisyonuyla yarım saat kulaç atmanın size kaybettireceği kalori miktarı 360!

Tenis

İyi bir kort, uygun bir zemin, sağlam raketler ve dişli bir rakibiniz var mı? O halde durmayın. Yarım saatlik bir oyunda 300-350 kaloriye veda edebilirsiniz.


Kilo vermek için yapacağınız egzersize karar vermeden önce yaşınıza ve kilonuza uygun egzersizler konusunda hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın.