Mutfakta işinize yarayacak pratik çözümler


Evde en fazla vakit geçirdiğiniz alanlardan biri olan mutfakta işinizi kolaylaştıracak ve geçirdiğiniz vakti keyifli hale getirecek pratik çözümler…

Lavabo tıkanıklığı
Gün boyunca hem gıdalarımızı hem de bulaşıklarımızı yıkamak için sık sık kullandığımız mutfak lavabosunun tıkanması çok defa karşılaştığımız bir durumdur. Böyle bir durumda lavaboyu açmak için en kolay çözüm,  içine çamaşır sodası eklediğiniz  kaynar suyu lavabonun deliğinden dökmektir. Lavabonuz kolayca açılacaktır.

Musluk temizliği
Musluklar kullanıldıkça matlaşarak parlaklığını kaybeder. Musluklarınızın ilk günkü gibi parlamasını istiyorsanız temizlerken eski naylon çoraplarınızı kullanın. Sonuca siz de şaşıracaksınız.

Mutfak tezgahı temizliği
Mutfak tezgahınızın üzerindeki lekeleri gidermek için yarım limon suyu ve bir çay kaşığı tuzu karıştırdığınız suyla tezgahınızı silin. Hem bütün lekelerin çıktığını hem de tezgahın mis gibi koktuğunu göreceksiniz.

Mutfağınızın güzel kokması için
Bazı yemek kokularından mutfağı havalandırsanız bile kurtulmak kolay olmayabilir. Böyle durumlarda bir parça alüminyum kağıt üzerine tarçın serpin ve bunu sıcak fırının içine koyun. Fırının kapağını açık bırakırsanız eviniz mis gibi tarçın kokacaktır.

Fırını yemek kokularından arındırmak için
Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokularını gidermek için fırınınıza yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş ısıya dayanıklı bir kap koyun. Fırınınızı birkaç dakika çalıştırdıktan sonra kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.


İç içe geçerek sıkışan bardaklar
İç içe geçerek sıkışan bardakları birbirinden ayırmak için bardakları bir leğene koyup üzerine kaynar su dökün, bardaklar kolayca çıkacaktır.

Çaydanlık temizliği
Çaydanlığınızın dibinde biriken kireç tortusunu temizlemek için sirke veya limon tuzu koyduğunuz çaydanlığa su ekleyerek 15 dakika kadar kaynatın.

Bakır kap temizliği
Bakır kaplarınızı temizleyip parlatmak için kaya tuzu ve limon tuzundan faydalanabilirsiniz. Bunlar yoksa diş macununu da deneyebilirsiniz.


Baklagillerin böceklenmemesi için
Baklagillerin saklama kabının içine 2-3 diş sarımsak koyarsanız, böceklenmesini engelleyebilirsiniz.

Balın şekerlenmemesi için
Balın şekerlenmesini önlemek ve lezzetini korumak için bal kavanozunu gün ışığı almayan bir yerde saklayın. Balın saflığını test etmek içinse baldan bir kaşık alıp soğuk suda ezin, eğer su beyazlaşırsa içinde un veya nişasta var demektir.Küflenen konserveler
Evde yaptığınız turşu, reçel, komposto gibi yiyeceklerin küflenmesi durumunda önce kavanozun kapağını açıp küfü temizleyin ardından yiyeceğin türüne göre şeker, tuz veya sirke ekleyip kaynatın.