Kategoriler
Çocuklar

Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığını nasıl kazandırırsınız?


Doğumdan itibaren çok iştahlı olan bebeğinizde 1 yaşını geçince iştah azalması görebilirsiniz. Bunun nedeni ilk yıldaki büyüme hızının artık yavaşlamaya başlamış olmasıdır. Bu dönemde çocuklarınızın çok fazla yemesine değil, yeterli ve dengeli beslenmesine dikkat etmelisiniz. Bir hafta boyunca çocuğunuza çeşitli tarzlarda yiyecek sunmuşsanız, yemesi gereken gıda maddelerinden yeterince aldığına emin olabilirsiniz.

Okul öncesi çağdaki çocuklara üç ana öğünün yanı sıra, sabah ve ikindi kahvaltıları dediğimiz iki ara öğün de verilmelidir. Bu ara öğünler bir elma, birkaç sağlıklı bisküvi gibi ana öğünleri etkilemeyecek türden yiyecekler olmalıdır. Çocuğunuzun bu öğün düzenini benimsemesi  ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bazı yaklaşımları sizler için derledik.

 • Katı besinlere zamanında geçmeye başlamalısınız, fakat bebeğiniz yeni tatlara alışırken isteksiz olabilir. Biberondan ve memeden kaşığa geçerken zorluk çıkarabilir. Besinleri ağızda tutabilir veya tükürebilir. Böyle durumlarda sabırlı olmalı, çocuğunuza kızmamalı ve zorlama yoluna gitmemelisiniz.
 • Yemeklerden önce fazla sıvı almasını engelleyin. Aksi takdirde midesinde yemeklere yer kalmayabilir.
 • Önce sevdiği yiyecekleri sunun, yeni tattıracağınız yiyecekleri aralarda yavaş yavaş artırarak verin. Çocuğunuza bol çeşit yiyecek sunarsanız, ona seçme şansı tanımış olursunuz. Çocuğunuzun yiyecek seçimine saygı duyun.

 • Sevmediği bir yiyeceği yemesi için zorlamayın. Belki değişik şekillerde sunarak ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin süt içmeyi sevmiyorsa muhallebi, sütlaç, yoğurt veya peynir şeklinde yemeyi tercih edebilir.
 • Çocuğunuzu yemek yemediğinde cezalandırmayın, yemek yediğinde ise ödüllendirmeyin. Çocuk yemeğini yediğinde annesinin mutlu olduğunu hissederse bunu bir koz olarak kullanır.
 • Yemek saatlerini bir eğlenceye dönüştürmeyin. Çeşitli oyunlarla onu güldürüp ağzına bir şey tıkmaya çalışırsanız, eğlence dışında yemeği reddedecektir. Karnı acıktığında değil, eğlence olduğunda yemek yemesi gerektiğini düşünecektir.


 • 7-8 aylıktan sonra onun eline de bir kaşık verin. Kendi kendini beslemede bu kadar hevesli bir dönem daha yakalayamazsınız.
 • 2 yaşından itibaren mama sandalyesinden çıkıp aile sofrasında yer almalıdır. Yemek masasını kavgalı bir ortam olmamasına dikkat edin. Samimi bir hava içerisinde, çocukların konuşmalarına izin verilmeli, onların anlattığı bir şeyi dikkatli ve sabırlı dinlemelisiniz.
 • Çocuğunuza yiyebildiği kadar yiyecek koymalısınız. Yemeğini yediğinde ise takdir etmelisiniz. Eğer yemeğini yemeden masadan kalkmak istiyorsa itiraz etmeyin. Bir dahaki öğüne kadar su ve meyve suyundan başka bir şey vermeyin. Bu tutumunuzda kararlı olun. Çocuğunuz bir öğün atlamakla bir şey kaybetmez, fakat iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.
 • Masadan kalkan çocuğunuzun peşinde, elinizde tabakla dolaşmayın. Bu ona oynarken de yemek yiyebileceğinin mesajını verir ve yemek saatlerinde oyunu bırakmasının gerekmeyeceğini düşündürtür.
 • Eğer yemek sırasında ağızdan yemeği çıkartmak gibi olumsuz bir davranış sergiliyorsa görmezlikten gelin. İlgi çekmek istiyordur, oyuna gelmeyin. Olur olmadık yerde iştahsızlığından bahsetmeyin. İlgiyi devam ettirmek için bunu bir koz olarak kullanabilir.

 • Çocuğunuz taklit yoluyla iyi bir beslenme alışkanlığı kazanabilir. Bunun için sofrada çocuğunuza iyi bir örnek olun. Ailece iyi bir beslenme alışkanlığınız olsun.
 • Mümkün olduğunca şeker ve çikolatadan uzak tutmaya çalışın. Sınırlı olarak yemesine izin vermeniz gereken bu gıdaları yemek aralarında değil ancak yemekten sonra verin. Diğer yiyeceklerinden şekeri azaltın. Ödül olarak hiçbir zaman şeker vaat etmeyin. Bu onun gözünde şekerli yiyeceklerin değerini artırır. Şekerli yiyeceklerden sonra dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirin.
 • Çocuğunuz biraz büyümüşse yemek alışverişi ve pişirme sırasında ondan yardım alabilirsiniz. Hangi sebzeleri hangi tarzda pişirerek yiyeceğine birlikte karar verirseniz, kendi kararlarına uyması daha kolay olacaktır. Çocuğunuzun kararlarına saygı duyun.