İyi çay demlemenin püf noktaları


Çay demlenmeyen bir ev, çaysız bir kahvaltı, akşam muhabbeti, arkadaş ya da iş toplantısı düşünülemez. Hem evlerde hem de restoranlarda her yemeğin üzerine çay ikram edilir.  Evlerde ve iş yerlerinde ocağın üstünde mutlaka bulunan bir çaydanlık ve ince belli bardaklar çayın hayatımızdaki öneminin en büyük göstergesidir. 2017 verilerine göre ise Türkiye dünyada kişi başına kişi başı en çok çay tüketen ülkeler sıralamasında  3.5 kilogram ile ilk sırada yer almaktadır.

Hayatımızda bu kadar önemli yere sahip çayın lezzeti de bizler için çok önemlidir. Çayın lezzeti, demlenme yöntemine bağlıdır. Doğru yöntemle demlenmediğinde lezzetine varılması çok güç olan çayın iyi demlenmesi için bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Öncelikle çayı yıkamak bir tercih meselesidir. Çayı demlemeden önce yıkayan birçok kişi olsa da aslında çayı yıkamak, çaya en güzel tadı verecek olan ufak yaprakları kaybetmenize yol açar.

Çayı demlediğiniz demliğin yapıldığı malzeme de önemlidir. Bazıları çelik tercih etse de demliğin porselen ya da cam olması çayın daha iyi demlenmesini ve çok daha lezzetli olmasını sağlar.

Çayı demleme aşamasında ise demliğe önce çayı koyup sonra suyu koymanız, demleme aşamasına  kadar çayın kurumasına yol açar. Bu yüzden önce kaynayan suyu koyup daha sonra üzerine çayı ilave ederek çayın yavaş yavaş demlenmesini beklemek, çayın hem lezzetinin hem de renginin çok daha iyi olmasını sağlar.


Ayrıca çayı demlediğiniz su taze olmalı ve çeşmeden kullanılmamalı. Arıtma suyu, piyasada pet, cam ya da damacana şişe olarak satılan içme sularını kullanabilirsiniz.

Demliğin içine karıştırmadan bırakacağınız bir adet kesme şeker, çayın daha iyi demlenmesini sağlayacağı gibi acılığını almanıza da yardımcı olur.

Çayı demledikten sonra renginin ve tadının iyice çıkarak lezzetlenmesi için altını kıstığınız ocakta  yavaş yavaş demlenmeye bırakmalısınız..

Çayın iyi demlenip demlenmediğini anlamak için yaklaşık 5 -6 dakika geçtikten sonra demliğin içindeki çayın tamamen dibe çöküp çökmediğini kontrol edin, yüzeyde çaylar yoksa çayınız içilmeye hazır kıvama gelmiş demektir.


Bundan sonra  ise çayı ocaktan almak yerine suyu azaldıkça üzerine ekleyerek ve kısık ateşte bırakarak servis etmeye devam edebilirsiniz.