Uykuda kilo verebilmek için neler yapmalısınız?


Kilo vermenin, yağ yakımını en iyi seviyede elde etmenin ve bunun kalıcılığını sağlamanın yolu düzenli bir beslenme ve antrenman programından geçer. Bu ikilinin yanına bir de düzenli uyku sistemi getirir ve bunu yaşam şekli haline getirirseniz ömür boyu sürebilecek sağlıklı bir hayat düzeni elde edebilirsiniz.

Beyninizin uyku merkezi siz uyuduktan sonra çalışamaya başlar. Açlık, tokluk dengesini, vücut ısısını ayarlar; kaslardaki deformasyonları, psikolojinizi tedavi eder ve hormonları dengeler. Tüm bu işlemleri sırayla siz  uyuduktan sonraki ilk dört saat diliminde yapar. Fakat kaliteli bir uyku düzeniniz olmazsa bu işlemler yapılamaz.

Uyku merkezi ilk iki işlemi yaptıktan sonra üçüncü işlem olarak kasları tedaviye başlar. İşte yağ yakımı bu işlemde gerçekleşir. Uyku merkezi açlık, tokluk tedavisini yaptığında kan şekeri en düşük seviyelere gelir. Bu noktada vücut maksimum seviyede growth hormonu salgılar. Vücut ne kadar growth hormonu salgılarsa o kadar yağ yakım hücresi üretir. L Carnitine vücudumuzda yağ yakımını sağlar. Zamanla yağ yakım hücrelerinin azalması ve bazal metabolizmanın yavaşlaması istem dışı kilo alımlarına neden olur. Uyuduğumuz zaman bu hücrelerin maksimum seviyede üretiliyor olması yağ yakımının en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Forma girmek için diyet  ve egzersiz programının yanı sıra kaliteli bir uyku sisteminiz  olmalı. Aksi takdirde yavaş kilo verirsiniz veya su ya da kas oranlarınız azalırken yağ oranlarınız azalmaz. Ayrıca uyku kaliteniz iyi olmazsa yeterli L Carnitine hücresi olmadığından istediğiniz kiloya gelemezsiniz.


Uykuda yağ yakımının olması için uykunuza önem vermelisiniz. Vücudunuz growth hormonunu ne kadar çok salgılarsa yağ yakımınıza o kadar olumlu etkisi olur. Uyku merkezinin düzgün çalışabilmesi için de yatmadan iki saat önce yemeği ve kalorili içecekleri içmeyi bırakın. Sigara ve alkol kullanımını minimuma indirin. Yatmadan önce odanızı havalandırın. Ilık suyla duş alın ve pamuklu kıyafetler giyin. Gergin ortamlardan uzak durun. Yatmadan önce kafanızın rahat olmasına dikkat edin. Odanızda tv izlemek, müzik dinlemek, iş yapmak veya ders çalışmak gibi eylemlerde bulunmayın. Elektronik cihazlardan mümkün olduğunca odanızı arındırın. Odanızı gül kurusu, lila, parliament mavisi gibi dinlendirici renklerle boyamaya dikkat edin. Odanızda ses çıkaran, ışık yaya ve koku yapan bir şeyler varsa bunları odanızdan çıkarın.


Beslenme programınızda akşam üstü saatlerinde birkaç ceviz veya badem yiyin. Akşam yemeğiniz sebze ağırlıklı olsun, yanında da mutlaka yoğurt yiyin. Yatmadan önce sakinleştirici bitki çayları için. Olabildiğince doğru nefes almaya dikkat edin ve vücudunuza maksimum seviyede oksijen gitmesini sağlayın. Bunları gerçekleştirirseniz çok daha kaliteli bir uyku düzeniniz olur. Bu da daha iyi kas gelişimi ve yağ yakımı sağlar.