İş yerinde diyeti bozmamak için sağlıklı beslenme önerileri


Detaylar bir diyette çok önemlidir.  Örneğin spor salonunda harcadığınız efor kadar gün boyunca ne yediğiniz de önemlidir. Unutmayın ki günde yapacağınız birkaç kaçamak size yüzlerce kalori aldırır. Bu yüzden özellikle çalışma alanınızda yediklerinizi kontrol altında tutmak diyetinizin başarıya ulaşmasında büyük paya sahip olur .

Diyetinizi kontrol altında tutmak istiyorsanız beslenme zamanlarınızı düzene sokmalı ve karmaşadan uzak durmalısınız. Sağlıklı beslenme alışkanlığınızı sürdürebilmek içinse dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Kahvaltı

Yarım saat erken kalkma pahasına da olsa diyeti doğru yönde tutmak için mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltı yapmadığınız takdirde strese karşı bağışıklığınız azalır ve öğle öncesi şeker ihtiyacınız artar.

Örneğin akşamdan bir kasenin içine yaban mersini, 1 yemek kaşığı dövülmüş badem ve 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu koyun, sabah üzerine doğal yoğurt ekleyin. Besleyici ve sağlıklı kahvaltınız çabucak hazır oldu bile…

Kahve

İşe gidip gelirken kahve almak için duruyor musunuz? Hepimiz uyanmak için kahveye ihtiyaç duyarız ama bir lattenin 300 kalori olduğunu unutmayın.

Bu yüzden tercihiniz sade filtre kahveden yana olsun. Hatta kahveyi bırakıp onun yerine kafeine benzer bir uyarıcı etkiye sahip olan yeşil çay içmeniz çok daha iyi olur. Ayrıca masanızda gün boyunca bir şişe içerisinde su bulundurun.

Atıştırma

Masanızda zaman zaman bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir paket cips yemek yerine yanınızda daha sağlıklı seçenekler bulundurun.


Örneğin pirinç gevrekleri cipsler kadar memnun edici bir tat bırakabilir. Biraz salatalık ve peynir dilimleriyle birleştirirseniz çok daha iyi olur. Bir kase az yağlı ve kremasız bir çorba içmek de sağlıklı bir atıştırma olabilir.

Öğle yemeği

Evden öğle yemeği getirme düşüncesi zor gelebilir. Sabah yemek hazırlamaya vaktiniz yoksa akşam yemeğinizi bir sonraki güne de artacak şekilde hazırlayın.

Örneğin akşamdan sağlıklı bir yahni ya da sebze musakkası yapın ve yemekten sonra öğle yemeğinizi paketleyin.

İkinci atıştırma

Eyvah karnınız mı gurulduyor? Alacağınız herhangi bir şeker tüm gün boyunca harcadığınız çabayı mahvedecektir.

Diyetinizi bozmamak için iş yerinize fındık, havuç gibi sağlıklı atıştırmalıklar götürün. Bunlar yetersiz gelirse bir kase yoğurdun içine elma ya da böğürtlen gibi az kalorili bir meyveyi ekleyerek yemeyi deneyebilirsiniz.

Akşam saatleri

İşte çıkmadan evvel kendinizi çok aç hissediyorsanız eve girmeden sizi idare edebilecek bir şeyler yiyin.


Örneğin bir miktar fındık ezmesi ve elma sizi eve kadar idare edecektir.