Çocuğunuzu yeni doğan kardeşi için nasıl hazırlayabilirsiniz?


Eve yeni doğmuş bir bebeğin gelmesi tüm aile için heyecanlı bir olaydır. Başka çocuklarınız varsa yeni gelen bebek, onlar için birlikte oynayıp birlikte gülecekleri ömür boyu hayatı paylaşacakları kardeşleri olacaktır. Bunun yanında yeni doğan bebeğinizden sonra büyük çocuğunuza /çocuklarınıza fazla zaman ayıramamanız kıskançlığa neden olabilir. Bu ve benzeri tepkilere karşı önlem almak üzere, evinize gelecek yeni bireye ve onun getireceği değişikliklere diğer çocuklarınızı hazırlamanız iyi olur.

Öncelikle çocuklarınızı aile katılacak olan kardeşleriyle ilk etkileşimlerini kolaylaştıracak bir ortam sağlamalısınız. Yaşı daha büyük olan çocuklar yeni kardeşleriyle tanışmaya daha istekliyken, daha küçük olanları kafası karışıp moralleri bozulabilir ve uyum sağlamada zorlanabilirler. Büyük çocuğunuza yeni doğmuş kardeşinin zamanının çoğunu ağlayarak, uyuyarak ve beslenerek geçireceğini ve ona hemen oyun arkadaşlığı edemeyeceğini anlatın.

Bebek eve geldikten sonra yaşayacağı stresi en aza indirgemek için planlı hareket edin. Çocuğunuzun odasını değiştirmesi veya beşiğini kardeşine terk etmesi gerekecekse, bu işi bebek doğmadan önce yapın. Böylelikle yeni kardeşin eve gelişinin yol açacağı öbür değişikliklerle baş etmeden önce, çocuğunuzun bu yeni düzene alışma fırsatı olacaktır.  Hastanede kaldığınız süre içinde çocuğunuza bakacak birini ayarlayın ve ayrıntıları ona da anlatın.


Büyük çocuğunuz bebek dünyaya geldikten sonra babası ya da bir yakınınızla birlikte bebeği görmek için hastaneye gelip kısa bir süre kalsın. Bu çocuğunuzun bebekle tanışması ve sizinle birlikte olması için iyi bir yöntemdir. Bebeği bir yakınınız kucağına alsın ki siz de büyük çocuğunuzu doyasıya sarılıp öpesiniz. Büyük çocuğunuza bebeğin hediyesi diye, üzerinde ağabey ya da abla yazan bir tişört vermeyi ya da bebeğin gelişini kutlamak için yeni ve özel bir yere götürmeyi deneyebilirsiniz.


Kardeş tepkileri

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, bebek geldikten sonra sizden ve diğer aile bireylerinden bol bol ilgi görmesine dikkat edin. Bu aşamada anneanne/babaanne ve dedeler özellikle yardımcı olabilir. Anne ve babasının başka bir bebeğe ilgisini görmek bir çocuk için zor olabilir. Bol bol fotoğraf çekip bebeği kameraya alıyorsanız, büyük çocuğunuz da fotoğraflarda ve videolarda mutlaka olsun. Onun tek başınayken de bebekle birlikteyken de resimlerini ve videolarını çekin. Arkadaşlarınız bebeğe hediye alıp ziyaretinize gelirler diye büyük çocuğunuza vermek üzere elinizde birkaç ufak tefek hediye bulundurun. Bebeği beslerken kendini dışlanmış hissetmesin diye büyük çocuğunuzla birlikte bebeğe kitap okuyun. Onu ve bebeği çok sevdiğinizi söyleyerek onu rahatlatın. Artık abla veya ağabey olmak gibi önemli bir rolü olduğunu  sık sık ona hatırlatın.