Kategoriler
Temizlik

Çamaşırlarınız limonla nasıl bembeyaz olur?


Beyaz çamaşırların temizliği ve ilk günkü beyazlıklarını korumak hiç de kolay değildir. Piyasada farklı birçok markanın beyazlatma özelliği olan deterjan ve çamaşır suyu olsa da her zaman istediğimiz beyazlığı sağlayamayabiliyor; ayrıca alerjik ve hassas bünyeye sahip kişiler veya bebekli, çocuklu aileler de kimyasal içerikli deterjanlar yerine doğal yöntemlerle çamaşırlarını beyazlatmayı tercih edebiliyor. İşte bu doğal yöntemlerden biri de limon kullanmaktır…

Beyaz çamaşırlar için : Beyaz çamaşırlarınızın ilk günkü beyazlığına kavuşması için sıcak suya limon suyu ekleyin ve çamaşırlarınızı bu suda bekletin. Ardından durulayın ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi makinede yıkayın. Böylece hem kimyasal maddeler kullanmayacak, hem de çamaşırlarınızın kumaşlarına zarar vermeyecekseniz.


Gömlekteki ter lekeleri için : Beyaz gömleklerimizin koltuk altı ve yaka bölümlerin zamanla sararır. Bunlardan kurtulmak için lekelerin üzerine limon suyu dökün ve biraz tuz ekleyin. Parmaklarınızla lekeyi ovun ve ardından durulayın.

Giysilerdeki küf lekelerinin temizliği : Limon suyu ve tuzu karıştırıp yoğurarak bir hamur yapın ve küflü bölgeye iyice yedirin, ardından güneşte kurutun. Leke tamamen kaybolana kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Beyaz spor ayakkabılarının temizliği  : Beyaz spor ayakkabılarınızdaki lekeleri temizlemek için bir bez yardımıyla limon suyuyla temizleyin ve güneşte kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızın hem bembeyaz olacak hem de mis gibi kokacaktır.