Kategoriler
Temizlik

Mutfağınızda en çok mikrop barındıran yerler


Gün içerisinde evde, ofiste ve dışarıda girdiğimiz her ortamda birçok mikrobu bünyemize alıp, bir o kadarını da çevremize bulaştırıyoruz. Kısacası mikroplar her yerde, evimizde ise en çok mutfağımızda…

Mutfak eşyaları üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre mutfak eşyalarında ve mutfakların en çok kullanılan bölümlerinde gıdadan kaynaklanan hastalıklara yol açan E. Coli, Salmonella, Listeria, küf ve maya bulunuyor. Bu mikroplar en çok nerede barınıyor ve bunlardan nasıl kurtuluruz yazımızda bunları ele alacağız.

Mutfak lavabosu

İnanması zor ama yapılan araştırmalar mutfağınızın banyonuzdan çok daha mikroplu olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere göre tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken lavabonuzda  santimetreye düşen mikrop sayısı 100.000. Mutfak lavabonuz, Salmonella ve E. Coli bakterilerinin en çok üreyebileceği yer. Lavabonuzda biriken yemek artıkları, bu bakterilerin oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden mutfak lavabonuzu her gün deterjan ve suyla temizlemeniz, lavabo giderini ve borularını temiz tutmanız gerekiyor.

Bulaşık süngeri

Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının başka bir sebebi de bulaşık bezi ve süngeri gibi sık kullandığınız ve genelde nemli kalan temizlik araçlarıdır. Nemli ortamlar da mikropların en kolay büyüdüğü yerlerdir…

Bunun önüne geçmek için mutfak bezlerini her kullanımdan sonra çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkayabilirsiniz.

Bıçak bloğu

 

Mutfakta en çok mikrop barındıran yerlerin başında gelen bıçak bloğunu temizlemek birçok kişinin aklına gelmez. Bıçak bloğunuzu temizlemek için öncelikle ters çevirin ve silkeleyin. Biberonları temizlemek için kullanılan ince fırça benzeri bir fırçayla bıçakların bulunduğu küçük bölümleri temizleyin. Daha sonra strelize etmek için ılık su ile çamaşır suyunu karıştırarak bıçakların bulunduğu bu bölümlerin içine doldurun. Ardından temiz su ile iyice durulayın ve bıçakları yerleştirmeden önce bu bölümleri mutlaka kurutun.

Buzdolabının sebze çekmecesi

Buzdolabının sebze çekmesinde en çok görülen mikroplar Salmonella, Listeria, maya ve küftür. Mikropların üremesini ve eski bakterilerin yeni sebzelere geçmesini engellemek için sebze çekmecesine yeni sebzeleri koymadan önce mutlaka çekmeceyi temizleyin. Ayda bir kez mutlaka sebze çekmecenizi önce ılık su ve deterjanla, ardından bir litre suyun içine 1-2 kaşık karbonat koyduğunuz karışımla yıkayın. Böylece sebzelikte bulunan kötü kokulardan da kurtulursunuz. Sebzeliği tekrar kullanmadan önce de iyice kuruduğundan emin olun.

Buzdolabının et bölümü

Buzdolabının etleri çiğ koyduğumuz bölümü Salmonella ve E. Coli mikroplarına en çok ev sahipliği yapan yerlerden biridir. Bu bölümü de en az ayda bir kere sebze çekmecesi gibi ılık su ve deterjanla yıkamanız gerekiyor.

Kesme tahtası


Sebze, meyve ve et gibi farklı birçok gıdayı kesmek için kullandığımız kesme tahtalarının iyice yıkanmaması son derece sağlıksız olabilir. Plastik kesme tahtaları ise sanıldığının aksine ahşap olanlardan daha az mikrop barındırır. Her kullanımdan sonra kesme tahtalarını bulaşık makinesinde yıkamak, ayrıca sık sık yenisiyle değiştirmek gerekiyor.

Blender contası

Blenderin kullanma kılavuzunda yazdığı gibi her kullanımdan sonra conta ve bıçağının çıkarılarak temizlenmesi gerekmektedir. Eğer kullanma talimatında bulaşık makinasına konulmaması gerektiği yazıyorsa parçaları sıcak su ve deterjanla elde iyice yıkayın. Tüm parçaları tekrar bir araya getirmeden önce de tamamen kuruduğundan emin olun.

Konserve açacağı

Konserveleri açmak için defalarca kullandığımız bu aleti yıkamak aklınıza gelmeyebilir. Yıkanmayan konserve açacaklarında küf ve mayalar oluşur. Bu yüzden makinada yıkanabilir bir açacak satın alarak her kullanımdan sonra bulaşık makinenizde açacağınızı yıkayın.

Spatula

Birçok yemek, kek veya tatlı yapımında sık sık kullandığımız spatulanın temizlenmesi zordur. Özellikle plastik uçlu spatulanın üzerinde yemek artıkları kalabilir. Bu yüzden kullandığınız spatulayı mutlaka bulaşık makinasında yıkayın.

Saklama kapları

Genelde işyerine yemek götürürken kullandığınız saklama kaplarını ofiste elle yıkamanız mikropların üremesine neden olabilir. Bu yüzden özellikle plastik saklama kaplarını bulaşık makinasında yıkayın.  Elle yıkarsanız da kapak bölümünde bulunan girintili alanları iyice yıkadığınızdan emin olun.

Kahve ve çay makinesi

 

Kahve ve çay makinelerinin filtreleri her kullanımdan sonra temizlenmezse bakteri üretir. Bunun yanı sıra ayda bir kere çay ve kahve makinenizi sirkeli su ile yıkayarak bakterilerin daha kolay yok olmasını sağlayabilirsiniz.