Canlandırıcı cilt maskesi nasıl yapılır?


Büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin ve stresli geçen günlük hayatın vücudumuzu en etkilediği yerlerden biri de cildimizdir. Ayrıca vitamin eksikliği, sigara içme alışkanlığı ve kansızlık gibi diğer etkenler de yüzümüzde kırışıklık, lekeler ve solukluk olarak belirir.

Güzellik merkezine gitmek veya pahalı kremleri almak yerine evinizdeki malzemeleri kullanarak da cildinizi canlandırabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildinizi canladıracak doğal bir maske yapımı için gerekli malzemeler 50 gr. soyulmuş badem, 10 gr. yulaf unu, bir portakal kabuğunun rendesi, az bir miktar süt ve ılık su.


Bademleri iyice dövdükten sonra ılık su katarak bir karışım haline getirip yoğurun. Bu karışımı kaşıktan ayrılması zor hale gelene kadar yoğurmaya devam edin. Ardından karışıma yulaf unu ve portakal kabuğu rendesini de katarak yaklaşık 1,5 saat bekletin. Bademleri dövmek ve portakal kabuğunu rendelemek yerine malzemeleri blender ile de karıştırabilirsiniz. Karışım dinlendikten sonra macun kıvamına gelecek şekilde bir miktar süt katın. Maskeniz artık hazır.


Maskeyi uygularken karışımı yüzünüze sürdükten sonra yumuşak hareketlerle masaj yapın. En az yarım saat etkisini göstermesini bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın.