Kategoriler
Kişisel Bakım

Kırışıklıklarla savaş için C vitamini


C vitamini, suda çözülebilir ve doğal bir antioksidandır. Suda çözülebildiği için aldığınız vitaminlerin hepsi hemen kullanılamaz ve hızla idrara karışır. Yiyeceklerden alsanız da, hap olarak yutsanız da C vitamininin vücudunuzdaki biyokimyasal etkinliği 6 saat  kadar sürmektedir. O nedenle bu güzellik artırıcı vitamini günde iki ya da üç kez almak gerekmektedir.

C vitamininin cilt güzelliğine faydaları

C vitamini, sağlığı ve güzelliği korumak için gerekli en önemli vitaminlerden biridir. Bioflavonoidlerin özel yardımlarıyla C vitamini, cildinize gençliğini veren kolajen üretimine yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda özel bir antioksidandır. C vitamini serbest bir radikalle karşılaştığında onu etkisiz hale getirmek için kendini feda eder ve elektronlarından birini ona verir. C vitaminleri ve serbest radikaller arasındaki bu bitmeyen savaş saniyede yüz binlerce defa gerçekleşir. C vitamini, UV ışınlarına maruz kalınması sonucunda oluşan ve cildi yaşlanmaya götüren oksidatif strese karşı cildi korur. Sağlıklı ciltle kıyaslandığında yaşlanmış cilt daha düşük C vitamini içermektedir.


C vitamini yalnızca serbest radikalleri etkisiz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi kirliliğin, sigara dumanının ve radyasyonun  yıkıcı etkilerine karşı koruyan ve güçlü antioksidanlar olan  E vitamini ve glutatyon peroksidas seviyelerini de yeniler. Bu anti-ageing vitamini yaşlanmayı, kırışıklıkları, çürükleri ve damar çatlaklarını önlemekte önemli rol oynamasının yanında aynı zamanda damar sertliği ve varislere karşı da etkilidir. Çiğ sebze ve meyvelerle beslenip, bunu da C vitamini destekleriyle güçlendirmenin cildi erken yaşlanmadan koruduğunu gösteren ciddi kanıtlar bulunmaktadır. Ama vücudunuz tarafından emilen bütün C vitamininin yalnızca yüzde 8’i cilt tarafından alınmaktadır. O nedenle hem vücudunuz hem de cildiniz için ciddi miktarlarda C vitaminine ihtiyacınız vardır.

C vitamini eksikliği belirtileri

Kolay çürüme, diş eti kanamaları, erken kırışıklıklar, nezle ve gribe kolay yakalanma.

Önerilen günlük güzellik dozajı

C vitamini, gün içinde bölünmüş dozlar halinde olmak üzere 500 ila 2000 mg arasında alınmalıdır. Suda çözülebilen bir vitamin olan C vitamini yüksek dozlarda alındığında bile güvenlidir, çünkü fazlası idrarla atılır.

Eğer sigara içiyorsanız C vitamini eksikliği yaşamak konusunda yüksek risk grubundasınız demektir. Her bir sigara vücuttan 25 mg C vitamini tüketir. Sigara içenlerin kolajen elastikiyetini içmeyenlere göre daha çabuk kaybetmesinin ana nedeni budur.