Kategoriler
Sağlık

Alkali suyun sağlığa faydaları


Alkali su içmek, sağlık için yapılabilecek en kolay ve en akıllıca yatırımlardan biridir. Alkali su, 20 kilo başına 1 litre olmak üzere tüketilmelidir. Günlük ihtiyaç 2,5 ila 4 litre arasındadır.

Alkali suyu mutfağınızda bulunan karbonatla kolayca yapabilirsiniz. Bir litre suya yarım çay kaşığı kadar karbonat eklerseniz suyun PH’ ını 8 ve daha yukarı alkali değerlere çıkarabilirsiniz. Karbonat kimyasal olarak yüksek alkali değerde bir maddedir. Karbonatla kandaki temel asit tamponu olan bikarbonat, benzer molekül yapılarına sahiptir. İkisi de yüksek alkali özelliğiyle asitleri tamponlar.


Karbonat, elma sirkesi veya limon ekleyerek alkali özelliği artırılan su içmek yağ yakımını hızlandırır. Alkali su içmenin üstünlüğü, asit temizleyebilme kapasitesinden kaynaklanır. Günde içilmesi önerilen ideal miktar olan 8 bardak su eğer alkali değilse, temizlediğimiz asit miktarı aynı miktar alkali suyun temizleyeceğinin çok daha azıdır. Günde 3 litre alkali su, 9 litre normal sudan daha iyidir. Günde 8 bardak su içmek yerine günde 8 bardak alkali su içmek daha doğrudur.

Kilo verirken su içilmesinde ısrar edilir. Bunun sebebi yağ deposundaki yağ asitlerinin çözülebilmesi ve yağlar enerjiye çevrildikten sonra ortaya çıkan asit artıkların vücuttan atılmasını sağlamaktır.

20 kilo ağılık başına 1 lt. alkali su bu nedenle önerilir. 120 kilo olan bir kişinin içmesi gereken alkali su miktarı günde 6 lt’ dir. BU miktar çok görünse bile diyetten sonuç almayı kolaylaştırır. 5-10 kilo fazlalığı olan bir kadın için bu miktar 2,5-3 lt., erkek için 3,5-4 lt.’dir. Alkali su içmeye başladıktan sonra, bunca su içme ısrarlarının nihayet işe yaradığınız göreceksiniz.