Kapalı mekanların havasını temizleyen bitkiler


Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde hava kirliliğinden çoğu zaman şikayet etsek de aslında dış mekanlardaki hava, iç mekanlara oranla çok daha temizdir. Çünkü açık havada bulunan ağaç ve bitkiler havayı temizler. İç mekanların havasının kirli olmasının nedeni ise kapalı ortamlarda kullanılan parfüm, deterjan, kumaş, vernik, yapıştırıcı ve boya gibi ürünlerin yaydığı sağlığı tehdit eden maddelerdir.

Maalesef gün içerisinde temas halinde olduğumuz bu maddelerin zararlarından kendimizi tamamen korumamız çok zor. Sadece zararlı maddelere karşı farkındalık düzeyimizi artırarak ve ev veya ofisimize bitkiler koyarak bulunduğumuz kapalı ortamların havasını temizleyebiliriz.

NASA havayı en iyi temizleyen bitkiler hakkında yaptığı bir araştırma ile hangi bitkinin havadaki kimyasal buharı yok etme, böcekleri engelleme, ev veya ofis ortamını koruma özelliği taşıdığını ortaya çıkardı. İki yıl süren araştırma neticesinde bu bitkilerin havadaki en zararlı toksinleri yirmi dört saat içinde yüzde 87 oranına kadar azalttığını gösteriyor.

Areka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens)

Hava temizleme değeri: 8.5

Areka palmiyesi NASA’nın araştırmasına göre en üst havayı temizleme seviyesine sahip bitkidir. Bu bitki, evinizi ve ofisinizi nemli tutmak ve havadaki kimyasal toksinleri temizlemek konularında çok etkilidir. Ayrıca kış aylarında, areka palmiyesi elektrikli hava nemlendiricilerinin yerine kullanılabilir.

Salon Palmiyesi (Rhapis excelsa)

Hava temizleme seviyesi: 8.5

Salon Palmiyesi, hava temizleme etkisi olarak Areka palmiyesi ile aynı sonucu vermiştir. Bu bitki hava sıcaklığının -5 ve 40 °C arasında olması şartıyla hem nemli hem kurak iklimlerde yaşayabilir. Birçok böceğe karşı yüksek oranda dayanma gücüne sahiptir.

Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)

Hava temizleme seviyesi: 8.4

Bambu palmiyesinin havayı temizleme gücü ise salon ve areka palmiyelerine oranla çok az bir farkla geridedir. Bu bitki dolaylı güneş ışığında ve nemli tutulduğunda kuvvetlenerek büyür. Tüm bu koşulların sağlanması şartı ile bambu palmiyesi bulunduğu ortamın havasını temizleyen önemli bitkilerden biridir.

Kauçuk (Ficus robusta)

Hava temizleme seviyesi: 8.0

Kauçuk, NASA’nın araştırmasında dördüncü sıradadır. Kauçuk, birçok bitkiye oranla çok daha az ışığa ihtiyaç duyar ve ev veya ofisinizi kimyasal toksinlerden arındırmada çok başarılıdır. Yalnız yaprakları zehirli olabildiği için evinizde hayvan besliyorsanız kauçuk kullanırken dikkatli olmalısınız.

Kardeş Kanı (Dracaena deremensis)


Hava temizleme seviyesi: 7.8

Kardeş Kanı, 7.8 puan ile sıralamada beşinci sıradadır. Parlak ve ışıltılı bir bitki olan Kardeş Kanı özellikle havadaki benzen, ksilen ve trikloretilen’i emiyor.

İngiliz Sarmaşığı (Hedera Helix)

Hava temizleme seviyesi: 7.8

İngiliz sarmaşığı havasız ve kuru yerler için çok uygun bir bitkidir. Havadaki küfün yüzde 60’ını 6 saat içerisinde emen İngiliz sarmaşığı, havadaki atıkların da yüzde 58’ini çeker. Ayrıca astım ve alerji gibi rahatsızlıkları olanlara ya da daha temiz bir hava solumak isteyenlere İngiliz sarmaşığı en önerilen bitkilerden biridir.

Ficus Alii (Ficus macleilandii)

Hava temizleme seviyesi: 7.7

Ficus Alii, toksin giderme seviyesi açısından kauçuk kadar üstün kabiliyete sahip olmasa da temiz havadan yoksun olan ofis ya da eviniz için diğer bitkilerin yanında en etkili bitkilerden biridir. Özellikle formaldehite karşı etkili olduğu için suntadan yapılmış eşyalara karşı koruyucu görev üstlenir.

Salon Eğreltisi( Nephrolepis exalta)

Hava temizleme seviyesi: 7.5

NASA’nın sıralamasında dokuzuncu olan salon eğreltisinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Bu bitki etkili filtre özelliğiyle ev ve ofisinizin havasını küf ve toksinlerden arındırır.

Yelken Çiçeği (Spathiphyllum commutatum)

Hava temizleme seviyesi: 7.5


Listenin son sırasında yer alan yelken çiçeği, evinizdeki toksinleri öldürmede etkilidir. Bu güzel çiçeğe bol su vererek ve fazla ışık almamasına dikkat ederek doğal bir hava temizleyiciye sahip olabilirsiniz. Yelken çiçeği formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretilen ve ayrıca alkol ve aseton buharını da emer.