Elma sirkesi nasıl yapılır?


Elma sirkesi günlük hayatta mutfakta çorbalardan salatalara kadar birçok yemeğe katarak ev temizliğinde ise etkili bir temizlik malzemesi olarak sık sık kullandığımız gıdalar arasındadır. Ayrıca elma sirkesi kilo vermek, boğaz ağrılarını dindirmek, kan şekeri ve kan yağları seviyelerini kontrol etmek için de faydalandığımız şifa veren bir gıdadır. Bu kadar faydalı bir gıdayı doğal yollarla ve katkısız tamamen kendi emeğinizle yapmak istemez misiniz? Evde yapacağınız tamamen organik elma sirkesi için gerekli malzemeler iki kilo ilaçsız / organik elma, içme suyu ve bal veya sirke anası.

Organik yani doğal ve ilaçsız elmalarınızı kabuklarıyla birlikte yıkamadan dörde bölün ve çekirdekli kısımlarını bıçakla kesip alın. Elmaları dörde bölün ve beş litrelik cam bir kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısından biraz azını veya yarısını doldurmalı. Üzerine kavanozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya üç çorba kaşığı halis bal (petek balı da olabilir) koyun. Kavanozun kapağını biraz hava alacak şekilde veya kapak yerine temiz pamuklu tülbent kullanarak kapatın ve karanlık, ılık bir yerde iki ay kadar bekletin. Sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir. Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavanozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun. Sirkenin içine iki çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin bir yerde beklemeye bırakın. Arada bir sirkeyi kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Unutmayın sirke ne kadar uzun süre beklerse o kadar etkili olur. Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, denizanası görünümünde bir tabaka oluşur. Buna sirke anası denmektedir. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke anası uzun süre beklemez. Bu durumda mayayı atmak istemiyorsanız evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız.Elma sirkesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

  • Elma sirkesi için en uygun olan elma, tatlı kış elmalarıdır. Ekşi ve ham elmaları sirke yapımı için uygun değildir.
  • Sirke yapmak için kullandığınız malzemeleri sıcak suyla iyice yıkamalısınız.
  • Sirke yapımında bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak oksijen ve sıcaklık çok önemlidir. Bu nedenle havayla teması artırmak için geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz kullanmalısınız. Üzerine de temiz, ince bir tülbent örtmelisiniz.
  • Günde bir kere karıştırarak havalandırırsanız sirkeleşme daha çabuk olur.
  • Sirkeleşme için ılık 15 – 25 derece bir ortam tercih etmeli ve kavanozları güneş ışığından uzak loş bir yerde saklamalısınız.
  • Kullanacağınız kaplar cam ya da ahşap olmalıdır.
  • Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce hazırladığınız doğal elma sirkesini ilave edebilirsiniz.
  • Sirke seçilen elma türüne göre 3 – 6 hafta içinde oluştuğu için sirke kokusunu almaya başlayana ve her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi elde edene kadar bu işleme devam etmelisiniz.
  • Sirke mayalanmasını engellemek isterseniz birkaç kat tülbentten, süzme yoğurt kesesinden, kahve filtresi vb. filtrelerden geçirerek iyice süzün. Böylece elma kalıntılarından arındırılmış olur.