Hem sağlıklı hem doyurucu salata nasıl yapılır?


Geleneksel sofralarımızın vazgeçilmezi olan salata diyet yemeği olarak bilinir. Sizlere herkesi kendinize hayran bıraktıracak bazı püf noktaları vereceğiz, öyle ki salatalarınız sofranızın ana yemeği mertebesine yükselecek.

Günümüzde en gösterişli restoranların bile menüsünde özel bir yeri olan salata, günden güne popülerliğini artırıyor. Önemli bir diyet ürünü olarak bilinen salata, evlerde de tek başına önemli bir yer edinmiş durumda. İşte doyurucu bir salata yapmanın olmazsa olmazları ve bazı püf noktaları…

Salataların vazgeçilmezi genelde hem diyet hem de lezzet açısından çekici olan maruldur. Marulun yapraklarını tek tek ayırdıktan sonra soğuk suyla iyice yıkayın ve mutlaka kurulayın. Çünkü ıslak kalırsa sosunuzu sulandırır ve lezzeti bozar. Tabii yıkadığınız diğer malzemeleri de aynı işlemden geçirin.

Salataya koyacağınız temel yeşillik malzemesi sadece marulla sınırlı değil. Ispanak, semizotu, pancar sapı, rezene, kişniş, lahana, brokoli gibi yeşillikleri de mevsimine göre salatanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca pancar ve havuç gibi malzemeleri de rendeleyerek salatanıza koyabilirsiniz. Ayrıca mevsim meyveleri ve ceviz ya da badem gibi besinler de salatanıza çok yakışacaktır.

Salata yiyerek doymayacağınızı düşünüyorsanız bir buçuk çorba kaşığı bulguru önce yıkayın, yağsız ve tuzsuz bir şekilde altı ila on dakika arasında haşlayın. Ardından suyunu süzüp salataya ilave edin. Tercih ederseniz bulgur yerine aynı miktarda kırmızı mercimeği de haşlayıp suyunu süzdükten sonra salatanıza ekleyebilirsiniz. Dilerseniz bunların yerine bir çorba kaşığı buğday da haşlayıp koyabilirsiniz. Böylelikle salatanızın yanında ekmeğe de ihtiyaç duymazsınız.


Doyurucu ve hafif tavuklu salata tarifi

Yağsız olarak ızgarada pişirdiğiniz tavuğun göğüs tarafıyla yapacağınız salatanın içine biraz haşlanmış kabak, taze börülce ve bezelye de katabilirsiniz. Yalnız sebzeleri çok fazla haşlamayın, diri kalması damağınızda hoş bir tat bırakacaktır. Sebzelerinizi haşladıktan sonra suyunu süzüp hemen buzlu suya atarsanız renklerini koruyacaklardır. Haşlama suyunu da dökmeyip saklarsanız, güzel bir sebze çorbası yapmak için kullanabilirsiniz.

Ekmek yemek istiyorsanız salatanızda mısır ve havuç olmasın. İkisi de kan şekerinizi yükseltecektir. Ekmek, mısır, havuç, patates… Bunlardan birini seçin, yemeye de öyle devam edin.

Salata sosu


Salataya önce limon veya sirke sonra zeytinyağı, en son tuz ekleyin. Bu sıralama çok önemli. Salataya ilk olarak limonu koyduktan sonra elle karıştırın ve zeytinyağını gezdirin. Tuzu ise salatanızı sunmadan hemen önce ilave edin. Aksi halde tuz taze yaprakları, domatesleri kısacası malzemelerinizi sulandırıp diriliğini kaybetmesine neden olacaktır. Hatta salatanıza tuz koymasanız da olur, çünkü malzemelerinizin kendi tuzu genelde yeterlidir.