Zerdeçalın faydaları nelerdir?


Zencefil familyasından lifli bir bitki olan ve curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilen zerdeçal, bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Zerdeçalın zencefile benzer, keskin bir tadı vardır. Potasyum, demir, c vitamini, magnezyum ve B6 açısından zengin bir bitkidir. Genellikle Hindistan’da yetiştirildiği için Hint safranı adıyla da anılır. Diğer isimleri Sarıkök, kurkuma, zerdeçav, sarıboya, zerdeçöp ve safran köküdür.  Parlak sarı renkli olan zerdeçal, M.Ö. 600’lü yıllardan bu yana boya, ilaç ve baharat olarak kullanılmaktadır.

Hint mutfağının ve Güney Asya yemeklerinin başlıca baharatlarından biri olan zerdeçal, köri sosu ve hardal yapımında da kullanılır. Günümüzde baharat olarak füme yiyeceklerde, turşularda, yumurtalı yemeklerde, çorbalarda, zerdede ve bazı keklerde kullanılır.Kök kısımları parmak şeklinde olan zerdeçal piyasada parmak şeklinde, toz haline getirilmiş olarak veya hap formunda bulunur. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçalda ortalama 30 ila 90 mg. curcumin bulunur. Bilinen bir yan etkisi yoktur ama faydaları çoktur…

  • Zerdeçalın içerisinde lipopolisakarit maddesi vücuttaki bağışıklık sisteminin uyarılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu madde iltihap, serbest radikallere ve bakterilerle karşı çok etkili Bir su bardağı ılık sütün içine karıştırılan zerdeçal tozu soğuk algınlığı, grip ya da öksürüğe çok iyi gelir.
  • İnsülin görevi görmesinden dolayı vücutta bulunan kan şekerini dengeli tutar. Orta ve düşük düzeydeki diyabet hastalığının giderilmesinde yardımcı olur.
  • Zerdeçalın aktif maddesi curcumin hem kanserden korur hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılır.  Kolon kanseri, prostat kanseri ve meme kanseri gibi çok karşılaşılan kanser türleriyle doğal yollarla mücadele eden bir bitkidir.  Tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır.
  • Zerdeçal antioksidan ve antienflamatuar etkileri sayesinde Alzheimer hastalığını engeller ve beta-amiloid plaklarının gelişimini yavaşlatır.
  • Ciltte meydana gelen yanık ve kesik yaralarına mikrop kapmaması için zerdeçal tozu sürmek hızla iyileşmesini sağlar.
  • Zerdeçal çayı kilo ve obezite hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kilo vermek için yemek aralarında bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek gereklidir.
  • Zerdeçal şişkinlik ve gaz sorunlarına iyi geldiği gibi safra kesesi için de çok yararlıdır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir ve idrar söktürücü görevi görür.
  • Zerdeçalda bulunan antioksidanın vücuttaki hücrelere zarar veren radikalleri imha eder. Hafif eklem ağrıları, iltihaplara ve romatizma ağrılarının azalmasına yardım olur.
  • Zerdeçalın gıda olarak tüketilmesi kolesterol seviyesini dengeler.
  • Vücut içerisinde bulunan toksinleri temizleyerek karaciğere iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısını korumaya da yardımcı olur.