Yapay tatlandırıcıların sağlığa zararları


Uzun yıllar boyunca her şeyi şekerli içmeye ve yemeye alışan bünye için aniden şekeri kesmek hiç kolay değildir. Bu nedenle birçok kişinin şeker kullanmayı bırakma kararı aldığında ilk olarak başvurduğu yöntemlerden biri tatlandırıcı kullanmaktır. Tatlandırıcılar doğal ve yapay olarak iki ayrı türde bulunmaktadır.

Doğal tatlandırıcılar genellikle bitkilerden ve bitki köklerinden elde edilip ayrıştırılan maddelerdir. Bu maddelerden bazıları aynı miktardaki şekerden daha az tatlı oldukları halde çok daha az kalori içerirler. Bilinen doğal tatlandırıcılar Eritrol , Glisirizin, Gliserol, İzomalt, Laktitol, Mabinlin, Maltitol, Mannitol, Pentadin, Sorbitol, Stevia, Tagatose ve Xylitol’dur. Yapay tatlandırıcılar ise doğal tatlandırıcı molekülleri benzerlerinin laboratuvarlarda yapay olarak sentezlenmesi ile elde edilen maddelerdir. Genellikle sıfır ya da sıfıra yakın miktarda kalori içerirler. Kullanımına izin verilen yapay tatlandırıcılar Acesulfame potasyum, Alitame, Aspartam, Siklamat, Dulcin, Neotame, Sakkarin ve Sukraloz’dur.

Aspartamdan uzak durun

Yapay tatlandırıcılar sağlığınız için büyük tehlike oluşturabilir. İçlerinde kilojoule bakımından çok düşük sentetik tatlandırıcı maddeler bulunmaktadır. Ancak kilojoule’ün düşük olması demek, kilo vereceksiniz demek değildir.


Şekerden iki yüz kat daha tatlı ve sakarinin sonradan oluşturduğu acımsı tattan uzak olan aspartam, en bilinen yapay tatlandırıcılardan biridir. Bazı markaların ürünlerinde fenilalanin, aspartik asit ve metil alkol ya da metanol karışımından ibarettir. Sıcaklık arttıkça moleküler yapısı bozulduğundan pişmiş ürünlere aspartam eklemek ya da aspartamla yemek pişirmek sakıncalıdır. Dünyada yaklaşık 6000 hazır yiyeceğin içinde aspartam bulunmaktadır. Bunlar alkolsüz içecekler, naneli şekerler, kahvaltı gevrekleri, şekersiz sakızlar, kakao karışımları, kahveli içecekler, pakete girmiş tatlılar, meyve suları, laksatifler, multivitaminler, sütlü içecekler, haplar, sofra tatlandırıcıları, hazır kahvaltı gevrekleri, yoğurtlar, soslar, hazır çay ve kahvelerdir.

Aspartamın günümüzde en tehlikeli yiyecek ilavesi olduğuna inanılıyor. Aspartama bağlı semptomlar ciddi baş ağrıları, bulantı, uykusuzluk, bulanık görme, körlük, hafıza kaybı, ruh hali değişiklikleri, depresyon, hiperaktivite, uyuşukluk, tat değişikliği ya da kaybı, kanser, parkinson, MS ve kalp krizine benzeyen semptomlardır.

Aspartamın en çok pazarlandığı noktalar diyete yardımcı olduğuna inanıldığı noktalardır. Vücudun içinde tam bir savaşa neden olan aspartam bu kadar çok kullanılmasına rağmen obezitenin önüne geçememiştir. Yapılan çalışmalar yapay şekerlerin aslında aslında insanların daha çok yemelerine neden olduğunu göstermiştir. Normalde yeteri kadar karbonhidrat yediğinizde beyinde serotonin salgılanır ve yemekten sonra rahatlama hissedersiniz. Ancak aspartamı karbonhidratla karıştırdığınızda aspartam beynin serotonin üretimini engeller ve bu da yemekten sonra hissettiğiniz tokluk hissini ortadan kaldırır. Bu nedenle aspartam içeren yiyecekten daha fazla yersiniz ve bu döngü böyle devam eder.


Aspartam hamile ve emziren kadınlar için önerilmez, çünkü bebeğe giden besinleri de etkiler. Bir şekerin ve bir işlemiş gıdanın üzerinde “ŞEKERSİZ” ibaresini görüyorsanız o zaman aspartamdan şüphelenin ve içindekilerin tamamını okuyun.