Doğal görünümlü makyaj için ipuçları


Makyaj bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran sihirli dokunuşlardır. Bu yüzden cilt tipinize, yüz şeklinize ve yaşınıza uygun bir makyaj harika gözükmeniz dışında kendinizi özel hissetmenizi de sağlar. Makyajın en önemli püf noktalarından biri, ne tarz makyaj yaparsanız yapın, makyajın yüzünüzde abartıdan uzak doğal durması gerektiğidir. Doğal görünümlü makyaj için dikkat etmeniz gereken gereken bazı detayları sizler için ele aldık.

Cildinizi hazırlayın

Makyajda en önemli nokta öncelikle cildinizi pürüzsüzleştirmektir.  Cildinizi kat kat fondötenle kapatarak maske görünümü vermek yerine derinlemesine temizlediğiniz ve nemlendirdiğiniz cildinize, cilt tipinize ve rengine uygun ince bir fondöten ya da pudrayla ışıltı katın. Gerekirse cildinizdeki kızarıklıkları veya sivilceleri bir kapatıcıyla kamufle edebilirsiniz.


Gözleriniz aynanız olsun

Romantik bir etki için gözlerinize hafif buğulu bir makyaj yapabilirsiniz. Kirpik diplerine çektiğiniz ince kalem, eye liner ya da göz renginize veya kıyafetinize uygun far uygulamanızı maskaranızla tamamlayabilirsiniz.

Farınızı uygulamadan önce göz kapağındaki fazla yağı almak ve farın göz kapağında birikmesini engellemek için göz kapağı bazı kullanabilirsiniz.,

Göz kapağınıza uyguladığınız fardan sonra alt kirpik dibine aynı tonlarda far ve göz kalemi uygulayıp dağıtarak buğulu bir görüntü elde edebilirsiniz. Gözlerinizi daha parlak göstermek istiyorsanız ışıltılı farlardan yardım alabilirsiniz.


Unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri de kaşlar. Düzgünce şekillendirdiğiniz kaşlarınızın boşluklarını uygun renkte bir kaş kalemi ya da kaş farıyla doldurabilir, şeklini kaş jeliyle sabitleyebilirsiniz.


Dudaklarınız parıldasın

Koyu tonlarda göz makyajı yaptıysanız dudaklarınızı daha doğal tonlarda bırakabilirsiniz. Hatta son yıllarda oldukça moda olan doğal ve mat rujları tercih edebilirsiniz.

Sade bir göz makyajı yaptıysanız dudaklarınızda daha koyu tonlar kullanabilirsiniz. Burada önemli olan rujunuzu mutlaka ruj fırçasıyla sürmek olacaktır. Böylece rujunuzu daha düzgün ve kalıcı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yanaklarınız yüzünüzü aydınlatsın

Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için cilt tonunuza uygun renkteki allığı elmacık kemiklerinizi hemen altından şakaklarınıza doğru uygulayın. İsterseniz ışıltılı tonlarda parlatıcılardan  da faydalanabilirsiniz.


Doğal makyajdan yanaysanız belirsiz bir şeftali tonuyla cildinize ışıltı katabilirsiniz.