Kategoriler
Yemek Tarifleri

Şehriyeli havuç çorbası tarifi


Havucun faydalarını bilmeyen yoktur ama biz yine de birazdan paylaşacağımız şehriyeli havuç çorbası tarifimizden önce tekrar hatırlatmak istiyoruz. Havuç başta A olmak üzere B ve C vitaminleri içerir. Yapısında demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi çeşitli mineraller ve elementler bulunur. Havuçta bulunan madensel tuzlar hücreleri yeniler, bu da yaşlanmayı geciktirir. Havucun beslenme yönünden en zengin kısmı üst düzeyidir. Bu yüzden pişirmeden önce havuçları soymamaya özen gösterin. Bunun yerine tırtıklı bir bıçağın kenarıyla kazıyabilirsiniz.

Şehriyeli havuç çorbası tarifimiz için gerekli malzemeler yarım kilo havuç, yarım su bardağı tel şehriye, iki parça tavuk göğsü, bir yemek kaşığı margarin, 4 – 5 sap maydanoz ve tuz.


İlk olarak havuçları soyup rendeleyin. Sonra rendelediğiniz havuçları bir tavada yumuşayıncaya kadar soteleyin. İki parça tavuk göğsünü altı bardak suda haşlayın. Tavukları sudan çıkarıp küçük parçalar halinde doğrayın. Tavuk suyuna havuçları ekleyip bir taşım kaynatın. Blender ile havuçları ezip, tel şehriyeleri ekleyin. Tel şehriyeler piştikten sonra içine tavukları, margarini ve tuzu ekleyip karıştırın. Maydanozla süsleyip servis edin.