Kategoriler
Sağlık

Limonun sağlığa faydaları


Limon içerdiği C vitamini, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demirin yanı sıra antioksidan özelliğiyle bağışıklık, lifli yapısıyla da sindirim sistemine yardımcı çok faydalı bir besindir.

Her sabah bir bardak ılık suya yarım limonu  sıkarak hazırladığınız karışımı düzenli olarak içtiğinizde sağlığınız için birçok olumlu faydasını görürsünüz.

  1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Çok güçlü bir antibakteriyel olan limon grip, soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine iyi gelir. Ayrıca her sabah içilen bir bardak limonlu su sizi bu hastalıklardan korur. Antioksidan özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarından da koruyan limon kolonlarınızdaki istenmeyen bakterileri yok eder ve karaciğer enzimlerinizin çalışmasını hızlandırır.

  1. Sindirim sistemini ve böbrekleri temizler

Limonlu su, doğal olarak antioksidan içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak sindirim sistemini ve böbrekleri temizler. Bu sayede vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

  1. Boğaza iyi gelir

Limon suyu anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliğiyle boğazı temizler. Ayrıca sıcak su, bal ve biraz limon suyu ile hazırladığınız karışımdan bir tatlı kaşığı yediğinizde balgama ve öksürüğe iyi gelir.

  1. Pamukçuk yaralarını tedavi eder

Limon, anti-fungal ve anti bakteriyel özelliğiyle pamukçuk yaralarının iyileşme süresini hızlandırır. Bir fincan sıcak limonlu suyla gargara yapmanız yeterlidir.

  1. Tansiyonu dengeler

Potasyum bakımından zengin olan limon, yüksek tansiyonu düşürür ve dengede tutar.


  1. Cildinize iyi gelir

Limon suyuyla ıslattığınız bir parça pamuğu cildinize uyguladığınızda sivilce, döküntü ve siyah noktaları azaltır.

Ayrıca içtiğiniz limonlu su kandaki toksinleri azaltır ve dolaşımı düzenler, cildinizi daha berrak yapar.

  1. Diyete destek olur

Limon yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırdığı gibi açlık hissinizi de azaltır.

  1. Ağız sağlığına iyi gelir

Limonun içeriğindeki sitrik asitler antibakteriyel etkisiyle ağızdaki bakteri oluşumunu ve ağız kokusunu engeller. Limonlu su diş eti ve diş minesini de güçlendirir.

  1. Kemikleri güçlendirir

Limondaki C vitamini, besinlerden alınan kalsiyumun vücutta emilimini sağlayarak kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler.

  1. Kanser riskini azaltır

Alkali ortamlarda kanser hücreleri çoğalamaz. Limonlu su içmek vücudun alkalize olmasını sağlayarak kanser riskini azaltır.