Stil sahibi olmak isteyen erkekler neler yapmalı?


Stil sahibi olmak kişiyi öne çıkartan, bulunduğu ortamdaki gücünü artıran bir unsurdur. Peki stile giden yolda erkekler ne yapmalı, neleri giymeli ve neyi ne zaman satın almalı? Stil sahibi olmak isteyen erkekleri hazırladığımız bu mini rehbere bekliyoruz.

 

  • İşe vücudunuzu tanımakla başlayın

Kendinize özgü bir stil yaratmanın birinci kuralı vücudunuzu iyi tanımaktır. Örneğin kalın bacaklıysanız skinny ya da çok bol pantolon giymemeniz, göbekliyseniz bol bir tişört seçmeniz ya da omuzlarınızı daha geniş göstermek istiyorsanız dar gömleklerden kaçınmanız gerekmektedir.

  • Yeniliklere açık olun

Stil sahibi olmaya giden yoldaki en önemli adım, yeniliğe açık olmaktır. Bunun içi de kendi keşfinizi kendiniz yapmanız gerekiyor. Keşif sırasında önce araştırma sonra da yeni kombinler için bol bol denemeler yapmak sizi hedefinize ulaştıracaktır. Ayrıca seçimleriniz sırasında kendinize özgü olmak ve başkasının ne düşüneceğini umursamamak stilinizi çok daha güçlü kılacaktır.

  • Gardırobunuza yatırım yapın

Sürekli değişen ve yenilenen trendler sizi hiç giymeyeceğiniz parçaları satın almaya teşvik edebilir. Hatta sıradanlaşmanıza neden olur. Bunun yerine stilinize uyacak kaliteli ve klasik parçalara yatırım yapabilir, bu sayede iyi bir gardıroba sahip olabilirsiniz.

  • Giymediklerinizden kurtulun

Stil sahibi bir gardırop için mutlaka olması gerekenler gibi mutlaka olmaması gerekenler listesi de var. Bunun için işe öncelikle yıllardır giymediğiniz kıyafetlerden kurtularak başlayabilirsiniz. Artık içine giremediğiniz bir pantolon, rengi solmuş bir gömlek veya giymeyi düşünmediğiniz diğer parçalar…

  • İndirim dönemlerini takip edin

İyi bir stil çoğu zaman neyin moda olduğunu bilmek kadar neyin ne zaman indirimde olduğunu bilmekten de geçiyor. Şık ve stil sahibi bir tarz için servet harcamak yerine indirim zamanında aldığınız klasik parçalarla tarzınızı güçlendirebilirsiniz.


  • Karıştırıp giyinin

Yeniliğe, keşfe ve denemeye açık olmak güçlü bir stilin olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle temel parçalarınızı her zaman farklı parçalarla karıştırıp giyin. Örneğin aynı takım elbiseyi farklı gömleklerle giyebilir; renkli ve desenli, tarz sahibi kravatlarınızı takımlarınızla kombinleyebilirsiniz. Gömleklerinizdeki renk skalanızı beyaz ve mavinin ötesine taşıyarak, kendi stilinizi güçlendirebilir; ayrıca gömlek ve yelek ikilisinin yarattığı şıklıktan da faydalanabilirsiniz.

  • Bol bol mağazaları gezin

Senede bir kez alışverişe çıkıp sadece ihtiyaçlarınızı satın alıyorsanız ya da bu işi sevgilinizden ya da eşinizden bekliyorsanız stil sahibi olmak size biraz uzak olabilir. Alışverişe çıkmasanız da arada bir mağazaları gezmek, sezonda nelerin trend olduğunu ve hangi mağazadan neyi satın alabileceğinizi bilmek size stil sahibi olma yolunda epey yardımcı olacaktır. Ayrıca moda dergilerine bakmak ve bloggerları takip etmek de trendlerden haberdar olmanın başka bir yoludur.

  • Aksesuarı eksik etmeyin

Aksesuar erkekler için en etkili stil silahlarından biridir. Bazen takım elbisenizle birlikte taktığınız bir bileklik tüm görüntünüzü değiştirebilir, bir yüzük stilinizi çok daha güçlü kılabilir. Hatta boynunuza taktığınız bir fular ya da kolye imzanız haline gelebilir. Tavsiyemiz kıyafette olduğu gibi aksesuarda da tercihinizi sade olanlardan yana kullanmanız. Sade bir kıyafeti güçlü bir aksesuarla tamamlamak stilinizin detaylarda gizli olduğunu gösterir.

  • Parfüm kullanın

Kıyafetleriniz ve aksesuarlarınız stilinizi anlatmak konusunda en büyük yardımcınız olsalar da girdiğiniz bir ortamda varlığınızı hissettirebileceğiniz bir koku da tarzınızı tamamlayacaktır. Günümüzde artık stilin en önemli bileşenlerinden biri olan parfüm kadınlar üzerinde bırakacağınız etkiyi de artıracaktır.


  • Saatsiz stil olmaz

Erkek dünyasının arabadan sonraki en önemli statü simgesi olan saat, stilinizin özeti gibidir. Tarzınızı yansıtan klasik ya da modern saatler satın alabilir ve stilinizi tamamlayabilirsiniz.