Kategoriler
Çocuklar

Bebekler için oyuncak güvenliği


Oyuncaklar bebeklerin ve çocukların en sevdikleri şeylerdir. Bebeklerin 3 aydan itibaren oyuncaklara ilgisi başlar ve zaman ilerledikçe de yaşına ve ilgisine uygun olarak oyuncaklar hep hayatlarında olur.

Çocuğunuza oyuncak seçiminde onun yaşına, ilgisine, el becerilerine uygun ve bu becerilerini geliştirmeye devam edecek oyuncakları tercih edin. Henüz yaşını doldurmamış bebeğinize ise daha çok müzik çalan, yumuşak oyuncaklar uygundur. Bunlar haricinde bebeğinizin ve çocuğunuzun oynadıkları oyuncakların tehlike yaratmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Oyuncak seçimi

Bebeğinizin balon, misket, madeni para ve küçük parçacıklardan oluşan oyuncaklar ve küçük eşyalarla oynamasına izin vermeyin. Balonlar özellikle de sönmüş veya parçalanmış olanlar en başta gelen boğulma nedenlerinden biridir. Tabanca, tüfek gibi oyuncaklardan, yüksek ses çıkaranlardan, kordon ve uzun ipli olanlardan ve küçük mıknatıslardan uzak durun.

Yeni oyuncakların plastik ambalajlarını ve etiketlerini sökün. Oyuncağın üzerindeki süslerin, göz, tekerlek ve düğme gibi küçük parçalarının çok sağlam bir şekilde bağlı olduğundan emin olun. Bebeğin oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edip küçük parçalarının gevşeyip gevşemediğine, keskin köşeleri ve çocuğun parmağını, saçını ve giysilerini kıstırabileceği mekanik parçaları olup olmadığına iyice bakın.
 


Küçük parçacıkları olan oyuncakları güvenli bir yerde saklayın

Daha büyük bir çocuğunuz varsa, bebeğinizin boğulmasına neden olabilecek veya yutabileceği küçük parçacıklardan oluşan oyuncakları ve oyunları toplayıp bebeğinizin erişemeyeceği bir yerde saklamaya gayret edin.

Büyük çocuğunuz bu tür oyuncaklarla oynamak isterse kapalı bir yerde oynamasına ve işi bittikten sonra tüm parçaları toplamış olmasına dikkat edin.

Elektronik oyuncaklara dikkat edin

Küçük çocukların prize takılarak kullanılan elektrikli oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Pil haznelerinin sımsıkı kapalı olduğundan emin olun. Oyuncak, düğme pille çalışıyorsa çocuğun pile erişememesine dikkat edin.

Çocuğunuzu yürüteçle gözetimsiz bırakmayın

Küçük bir çocuk yürüteçten ya da yürüteçle birlikte merdivenlerden düşebilir. Bu yüzden yürüteçle çocuğunuzu gözetimsiz bırakmayın ya da hiç kullanmayın. Amerika’da tekerlekli yürüteçlerin üretimi ve satışı yasaklandı.