Ayna temizliği için pratik yöntemler


Ev temizliğinde özen gösterilen en önemli yerlerden biri aynalardır. Çünkü banyo ve yatak odaları haricinde evlerde dekorasyon amaçlı da kullanılan aynalar kirli ve lekeli olduğunda kötü bir görüntü yarattığı gibi aynanın işlevini de kaybettirir.

Aynalar banyoda buhar, yüzünüzü yıkarken ya da diş fırçalarken sıçrayan sular nedeniyle sık sık kirlenirken evin diğer yerlerinde de özellikle de çocuğunuz varsa bolca parmak iziyle lekelenir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan aynalar ise sararır.

Aynalarınızı temizlemek ve temiz tutmak için marketlerde satılan temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Ama bunun yerine aynalarınızı evinizde bulunan malzemelerle de etkili ve kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün.

  • Öncelikle unutmayın ki evinizdeki aynaları sık sık temizlemek kalıcı lekelerin oluşmasını engeller.


  • Aynaları temizlemede en bilindik yöntemlerden biri gazete kağıdı kullanmaktır. Önce ıslak bir bezle sildiğiniz aynanızı ardından buruşturup top haline getirdiğiniz bir gazete kağıdıyla silebilirsiniz. Bu yöntem aynalarınızı şaşırtıcı derecede iyi temizler ve parlatır.

  • Sararan aynaları ise sadece su ve bezle eski haline getirmek mümkün olmamaktadır. Bunun için 1 litre suya yarım su bardağı elma sirkesi koyarak bu suya top haline getirdiğiniz gazete kağıdını veya mikrofiber bezi batırarak aynalarınızı silebilirsiniz.
  • Sararan aynalarınız için sirkeli su yöntemi yeterli olmadıysa mutfakta kullandığınız mısırözü veya zeytinyağı ile aynanızı silin ve üç-dört gün boyunca bekleyin. Ardından süt kullanarak tekrar silin ve durulayın. Kurulamak için de yine gazete kağıdı kullanırsanız çok iyi bir sonuç alacağınızdan şüpheniz olmasın.


  • İşinizi kolaylaştırmak için bir sprey şişesinin içine elma sirkesi ve su karışımını hazırlayabilir, ihtiyacınız olduğunda bu spreyi aynanızın temizliğinde kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yaklaşık 15 gün kullanabilirsiniz.
  • Ayna üzerindeki lekeleri alkollü pamukla da kolayca çıkarabilirsiniz. İnatçı lekeler varsa alkole batırdığınız pamukla aynayı sildikten sonra birkaç saat bekleyin, ardından nemli bir bezle silin ve son olarak kurulayın. Bu yöntemde sadece aynanızın çerçevesinin alkole karşı hassas olup olmadığına dikkat edin. Örneğin alkol ahşap çerçevelerin boyasını veya verniğini bozabilir.

  • Banyodaki aynalarınızda duştan sonra oluşan buharı silikon uçlu bir çekçek yardımıyla almak  lekelerin oluşmasını engellemede etkilidir.