Elektrik faturanızı nasıl düşürebilirsiniz?


Aylık sabit giderlerimizde bulunan faturalarımız arasında her mevsim en yüksek paya sahip olan genellikle elektrik faturasıdır. Elektrik enerjisine olan ihtiyacın fazla olmasından kaynaklanan bu durumu minimuma indirebilmek ancak doğru tedbirlerin alınması ile mümkündür.

Öncelikle yeni elektrikli alet ve cihaz alımında enerji verimliliğinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Enerji verimliliği yüksek ürünlerin maliyeti diğerlerine göre yüksek de olsa  ortalama yüzde 60’ın üzerindeki enerji tüketimi farkının 10-15 yıllık kullanım boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu göz önüne alındığında çok daha ekonomik olduğu ortaya çıkmaktadır.

Elektrik faturanızı düşürmenizi sağlayacak diğer tedbirlere gelin birlikte göz atalım.

Elektrikli ısıtıcılar

Elektrik Mühendisleri Odası’nın Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemleri Raporu’na göre 4 kişilik ailenin asgari yaşam standardına göre aylık ortalama elektrik tüketimi 230 kilovat saat civarlarındadır. Fakat elektrikli ısıtıcı kullanıldığında günde ortalama 10 saat çalışarak ayda 300 kilovat saat elektrik harcatır. Bu yüzden aradaki 3-4 katlık farkı dikkate alarak imkan varsa kesinlikle doğalgaz kullanımı tercih edilmelidir.

Buzdolabı 

Ev içi elektrik tüketimi paylarına bakıldığında, ilk sırayı yüzde 30,4 payla buzdolabı alıyor. Bunu dikkate alarak öncelikle buzdolabını yeni alacaksanız kesinlikle enerji tasarrufu sağlayan, ayrıca mutlaka ihtiyacınıza uygun büyüklükte bir modeli tercih edin.

Buzdolaplarının enerji tüketiminin artmaması için kalorifer peteği, fırın gibi ısı yayan diğer ev aletlerine yakın olarak yerleştirmeyin. Ayrıca sulu yiyeceklerin üstünün açık olması artan nem nedeniyle buzdolabının daha fazla çalışmasına yol açar. Dolaba asla sıcak yemek ya da içecek koymayın ve dolabın kapısının sık sık açılmasının enerji tüketimini artıracağını unutmayın.

Aydınlatmalar

Toplam harcanan elektriğin yaklaşık yüzde 29’u da aydınlatma için tüketiliyor. Aydınlatmalarda tasarruf edebilmek için ilk yapmanız gereken mutlaka tasarruflu ampuller kullanmak. Böylece 75 vatlık akkor lamba yerine 15 vatlık bir tasarruflu lamba kullanarak aynı aydınlatma kalitesini yüzde 80 daha az enerji tüketimiyle elde edebilirsiniz. Enerji tasarruflu lambalar daha pahalı olsalar da standart lambalara göre 8 kat daha uzun ömürlüdürler.

Ayrıca gereksiz olan her lambayı söndürülmeli, mümkünse bazı yerlerde hareket sensörlü lambaları, avizelerde ise gerektiğinde sadece tek ampulün yanabileceği modelleri tercih etmelisiniz. Mobilyalarda ve duvar renginde açık renkleri kullanmanız aydınlatma ihtiyacını düşürür

Fırın

Ev içi elektrik tüketimi sıralamasında buzdolabı ve aydınlatmalardan sonra yüzde 10,4’le elektrikli fırınlar üçüncü sırada yer alır.

Enerji tasarrufu içinse öncelikle yemek pişirirken fırın yerine ocağı kullanmanın çok daha ekonomik olduğunu belirtmek gerekir. Yine ihtiyaca uygun ürün kullanma mantığıyla büyük bir fırını yarı kapasite kullanmak yerine küçük bir fırını tam kapasite kullanmak elektrik harcamanızı düşürür. Bununla birlikte birçok tarifte yazan önceden fırını ısıtma yöntemini de çok gerekli değilse uygulamaktan kaçının ve pişirme sırasında fırının kapağını açmamaya özen gösterin.


Çamaşır makinesi

Ev içi elektrik tüketiminde çamaşır makinesinin payı yüzde 6,5’tur.
Çamaşır makinesi satın alırken de yine mutlaka ihtiyaca uygun büyüklükte bir model tercih etmeli; büyük kapasiteli makinelerin enerji tüketimleri düşük bile olsa küçük aileler için uygun olmayacağını dikkate almanız gerekir.

Tasarruf yapabilmek içinse makinenizi mümkün olduğunca tam kapasite, düşük ısılarda ve gerekmedikçe en kısa yıkama programında çalıştırmaya özen gösterin.

Elektronik aletler

Evde sıkça kullandığımız televizyon, bilgisayar, DVD oynatıcı, müzik seti gibi aletler düşük enerji tüketimlerine rağmen sık kullanıldıkları için tüketimde yüksek bir paya sahip olurar. Sadece televizyon bir ailenin elektrik tüketiminde yüzde 9,8 paya sahiptir.

Enerji tasarrufu için televizyon ve benzeri cihazları kullanmadığınız zamanlarda üzerlerindeki düğmeden kapatın. Çünkü kumandayla kapatılarak bekleme konumunda bırakılan bir elektronik alet, enerji tüketmeye devam eder.

Bulaşık makinesi

Ev içi elektrik tüketiminde yüzde 5,6 paya sahip bulaşık makinesinin de tıpkı çamaşır makinesi gibi tam kapasite ve yeterli sıcakta çalıştırılması enerji tasarrufu sağlar. Yıkama için çoğu zaman 55 derece su sıcaklığı yeterlidir.

Ütü

Hane tüketiminde yüzde 4,3’e sahip ütünün model seçiminde gücü düşük, buhar kapasitesinin yüksek olmasına dikkat etmenin yanında enerji tasarrufu yapabilmek için çamaşırların nemli olarak ütülenmesi, buharlı ve termostatlı ütülerin tercih edilmesi tasarruf açısından önemli faktörler arasındadır.

Elektrikli süpürge

Ev içi tüketim payı yüzde 2,4 olan elektrikli süpürgeyi satın alırken de ürünlerin güçlerinin yanı sıra emiş güçlerini de kıyaslamak gerekiyor. Çünkü yüksek güçte elektrikli süpürge seçimi her zaman yüksek emiş gücü sağlamıyor. Emiş gücünün zayıflaması da daha fazla enerji tüketimine neden oluyor.

Saç kurutma makinesi


Elektrik tüketiminde yüzde 1,9 paya sahip saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması, 60 vatlık bir lambanın 3 saat yanmasına denktir. Havluyla saçlarınızın nemini iyice alırsanız makineyle kurutma süresini en aza indirerek tasarruf yapabilirsiniz.