Düzenli sindirim sisteminin önemi


Düzenli sindirim iyi hissetmenizi, hastalıklardan korunmanızı ve genç görünmenizi sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı beslenseniz bile düzenli bir sindiriminiz olmadığı sürece besinler ve mineraller vücudunuz tarafından gerektiği gibi emilmez. Oysa beslenme, sindirim, emilim ve bakteriyel dengenizin tamamı sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.

Peki sindirim sisteminizin iyi çalışıp çalışmadığını nereden bileceksiniz? Bu semptomlar çok belirgin olmayabilir ama genel itibariyle sindirim sistemi bozukluklarının en belirgin göstergeleri şunlardır; midede yanma, karın ağrıları, şişkinlik, bağırsaklarda gaz, mide bulantısı, kusma, kabızlık, ishal, aç olmadığınız halde midede gurultu, yemek yedikten sonra yanma hissi, yemek yedikten sonra aşırı tok hissi.İyi bir sindirim için yapmanız gerekenler

  • Sakinken yemek yiyin. Stresliyken ve aceleniz varken ya da sinirliyken sinir sisteminiz çok yoğun çalışır.
  • Yemekle beraber sıvı tüketmekten kaçının; bu sindirim sisteminizdeki sıvıların işlevlerini yerine getirmemesine neden olur
  • Yemeğinize yeşillikleri içine limon sıkılmış bir miktar su ya da bir yemek kaşığı elma sirkesiyle başlayın. Bu sindirim sisteminizdeki sıvıları harekete geçirecektir.
  • Tükürüğünüzle karışması için yemeğinizi yavaş yavaş çiğneyin. Sindirim ağızda başlar. Her lokmanızı en az 25 kez çiğneyin.
  • Yalnızca yüzde 80 doyana kadar yiyin. Midenizin dibinde biraz boşuk kalsın. Reseptörlerin midenizin ne kadar dolu olduğunu beyninize iletmesi yirmi dakikadan daha önce olmayacaktır.