Kilo vermeye yardımcı olan bitki çayları


Formunuzu korumak için en etkin yöntem spor yapmak ve beslenmenize özen göstermektir. Bunun yanın sıra yapılan araştırmalar doğada bulunan bitkilerin bilinçli kullanıldıklarında insan bedeni ve sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Bitki çayları kilo verme sürecinde açlık hissini bastırmanıza, vücudunuzdan ödemi atmanıza ve metabolizmayı hızlandırarak gün boyu yaktığınız kaloriyi artırmanıza yardımcı olur.

Bitki çayları doğal olması, tüketiminin kolay, yan etkilerinin ve zararlarının ise çok daha düşük olması nedeniyle bitkisel zayıflama yöntemleri arasında sıkça tercih edilmektedir. Doğada şifa kaynağı olan çay olarak tüketilebilen bitkiler arasında tadını ve içimini beğendiğiniz bitkilerin yardımı ile istediğiniz kiloya ulaşmak hiç de zor değil.

Yeşil çay

Çay ve kilo verme deyince akla ilk gelen yeşil çay yağ yakımına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını artırır. Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı etkisinin yanı sıra vücut sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Bununla birlikte karbonhidratların vücut tarafından daha yavaş emilimini sağlar ve egzersiz sürenizin artmasına yardımcı olur. Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Yeşil çay, bir bardak kahvenin yarısı kadar kafein içermektedir. Bu nedenle çarpıntı sorunu olanların yeşil çay tüketiminde çok dikkatli olmaları, hamilelerin ve emziren annelerin yeşil çay tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir.

Kilo vermek için yemeklerden 15 dakika sonra günde 2 fincan yeşil çay içebilirsiniz.

Mate

Mate yaprağı antioksidanlar, vitamin ve minareller açısından oldukça zengindir. Mate çayı metabolizmayı hızlandırır, vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Ayrıca tok tutarak öğünler arasındaki açlık hissini azaltır.

Bir fincanı için 1 tatlı kaşığı mate bitkisini demleyerek içebilirsiniz.

Beyaz çay

Son dönemde oldukça popüler olmaya başlayan beyaz çay içerdiği antioksidanlar sayesinde yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engeller. Ayrıca bedenin yağ toplama hızını azaltır. Beyaz çay metabolizmayı hızlandırırken iştahı da doğal olarak keser.

Öğle yemeğine kadar günde 2 fincan beyaz çay içerek vücudunuzda yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

Biberiye


Biberiye çayı kilo vermek
için ihtiyaç duyacağınız vitamin ve mineral desteğini sağlarken kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırarak enerji verir, ayrıca konsantrasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

1 büyük fincanı için 2 çay kaşığı biberiyeyi 10 dakika demleyerek yemeklerden sonra günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Funda otu  

Kilo vermeye yardımcı olan bitki çayları arasında öne çıkan funda otu böbrekleri çalıştırarak vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur. Ayrıca yağ yakımını hızlandırarak kilo verdirir.

Her gün en fazla 3 fincan içilen funda çayı bağırsakların çalışmasında etkili olur.


Kekik

 

Kekik çayı metabolizmayı hızlandırarak kan dolaşımının daha hızlı olmasını sağlar ve daha fazla enerji harcamanıza yardımcı olur. Ayrıca kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarını azaltmasıyla damar açıcı etkisi vardır. Kansızlığa iyi gelen bu çay, kan şekerini de düşürerek dengeler.

1 fincanı için 1 tatlı kaşığı kekik çayını 7-8 dakika kaynar suda demleyebilirsiniz. Kekik çayının  sabah ve akşam olmak günde 2 kez içilmesi kilo vermeye yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil kortizol hormon düzeyine etki göstererek zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterol oluşumunu önler ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Özellikle egzersiz öncesi içilen 1 fincan zencefil çayı, egzersiz sırasında yağ yakımını artırır.

Her gün bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı zencefil ve yarım limon ekleyerek günde 2 fincanı geçmemek şartıyla yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Oolong Çayı

 

Bedendeki yağları kırmaya yardımcı olan oolong çayı kolesterolü düşürür ve vücudunuzda yağın birikmesine engel olur. Düzenli olarak tüketildiğinde bölgesel yağlanmanın  azalmasına da yardımcı olur.

Kilo vermek isteyenlerin yanı sıra şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için de faydalıdır.

1 su bardağı oolong çayını demlemek için suyun içine atılan bitkiler 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra dinlendirilir ve içerisine biraz bal ya da limon suyu eklenerek tüketilir.

Tere tohumu

Hızlı zayıflatan şifalı bitkiler arasında yer alan tere otu, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Hem zayıflama kürü hem de tiroide bitkisel çözüm olan tere otu tiroidi tembel kişilerde tiroidin dengeye girmesine yardımcı olur.

Acı ve buruk tadından dolayı ülser veya mide sorunu olanları rahatsız edebilir.


2 kahve kaşığı tere tohumunu balın içine döküp karıştırın, daha sonra üzerine bir bardak ılık su için, böylece terenin emilimi kolaylaşacaktır.