Obeziteden korunmak için neler yapılmalı?


Obezitenin her yaştan kadın ve erkeğin maruz kalabildiği çağımızın en büyük sorunlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada ve ülkemizde her geçen gün artan obez insan sayısının önüne geçmek için sağlık kurumları tarafından çalışmalar yapılsa da bireysel olarak da dikkat edilmesi gerekenler ve alınması gereken bazı önlemler var.

Çocukları obeziteden korumak için ne yapmalı

Çocuklarınızın televizyon ya da bilgisayar karşısında uzun süre geçirmesi yaşantınızı rahatlatıyor olabilir ancak bu diğer taraftan onların ilgi alanlarını genişletmesini kısıtlayarak ve iletişimden kopararak zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca televizyon ve bilgisayar karşısında abur cubur ve sağlıksız gıdalara olan eğilimleri artıyor.

Bunların önüne geçebilmek için çocuklarınıza küçük yaştan itibaren egzersiz yapmanın hayatın bir parçası olması gerektiğini aşılayarak alışkanlığa dönüşmesi için yönlendirmelisiniz. Ayrıca beslenmenin insan hayatındaki önemiyle birlikte meyve, sebze, süt, yumurta gibi sağlıklı gıdaların faydalarının yanın sıra pakete girmiş gıdalardan uzak durması gerektiği ve zararları yaşına uygun bir dille anlatılması gerekmektedir.

Çalışanlar obeziteden korunmak için ne yapmalı


 

 

Çalışanlar ise hareketli bir yaşam tarzını benimsemeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarından şaşmamalılar. Aşağıda sıraladığımız çalışanların iş hayatına entegre edebilecekleri maddeleri uygulayarak obeziteden uzak kalmak mümkündür.

  • Günlük 7.500 ila 10.000 arası adım atmak.
  • Haftada en az 3 gün egzersiz yapmak.
  • Yürümeyi alışkanlık haline getirmek ve en azından aktivite olarak yürüyüş yapmak.
  • Dışarıdaki yemek seçimlerinde veya sunulan yemeklerde seçici davranmak.z

Ev hanımları obeziteden korunmak için ne yapmalı


Evde bütün gün ev işi yapan kadınları ise aslında kendi spor salonlarında antrenör ve sporcu olarak sayabiliriz. Ev hanımlarının gün içerisinde yaptıkları her iş bir egzersizdir. Bu nedenle evde sürekli aktif olmaları ve kaslarını çalıştıran ev işleri yapmaları da onları obeziteden korumada oldukça etkilidir.