Kategoriler
Beslenme

Kek ve kurabiye yapımıyla ilgili püf noktaları


Bisküvi, kek ve kurabiyelerin daha lezzetli, daha gevrek ve daha şık olmaları için işte birkaç öneri…

Kurabiye yaparken

Kurabiyeleri pişirirken iyi sonuç almak istiyorsanız malzemeleri oda ısısında bekletin ve tarife bağlı kalın. Tereyağı ve şekeri karıştırdıktan sonra diğer malzemeleri ekleyin. Tereyağı önerilen tariflerde yarım ölçek margarin ve yarım ölçek sıvıyağ kullanabilirsiniz. Vanilya aromalı kurabiye yaparken vanilyayı en son ekleyin.

Fırında pişirirken

İki veya birkaç kurabiye tepsisini aynı anda pişirebilirsiniz. Kurabiyelerin fırının kapağına ya da köşesine gelmemesine dikkat edin. Kurabiye pişirmenin en önemli noktalarından biri fırın içinde her tarafının aynı ısıyı alıyor olmasıdır. Kurabiye pişirme kaplarınızın 2 cm derinliğinde ve yuvarlak olmasına dikkat edin, böylelikle kurabiyeleriniz daha iyi pişer.

Kurabiyeleriniz pişerken arada fırın kabını çevirin. Daha iyi pişmeleri için de fırın tepsisinin alüminyum ve kenarlarının sığ olması gerekir.

Pişirdikten sonra


Tarifte verilen pişirme süresine uyun. Kurabiyeler ilk piştiklerinde genellikle yumuşak olurlar, kıvamı soğuduktan sonra daha iyi anlaşılır. Pişip pişmediğini anlamak için elinizle hafifçe bastırın. Eğer kırılıyorsa pişmiş demektir. Kurabiyenin iyi kızarmış ve gevrek olması önemlidir.

Kurabiyeleri saklamak için

Kurabiyelerin bayatlamasını önlemek için hava geçirmeyen geniş bir kabın içine saklayın. Cam kavanozda veya alüminyum saklama kabında bir hafta süreyle muhafaza edebilirsiniz.

Yumuşacık kekler için

Keklerin daha yumuşak olmasını istiyorsanız çikolata, yağ ve un oranına dikkat etmeniz gerekir. Tarifteki pişirme süresine mutlaka uyun. Eğer yoğun kıvamlı kalmasını istiyorsanız ortalama 5 dakika daha az pişirin. Piştikten sonra keki soğumaya bırakın. Ardından dilimleyerek servis yapın.