Buzdolabında oluşan kokulardan nasıl kurtulursunuz?


Pişmiş veya çiğ gıdaları bozulmadan uzun süre saklayarak büyük kolaylık sağlayan ve israftan koruyan buzdolaplarında zamanla içine koyulan gıdalardan dolayı koku oluşabilmektedir. Farklı gıdaların karışmasıyla ortaya çıkan bu kötü kokuların oluşmasını birkaç önlem alarak engelleyebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi buzdolabında saklayacağınız yemekleri mutlaka kapaklı kaplarda saklamanız gerektiğidir. Ayrıca sebzeleri ve meyveleri buzdolabında onlar için ayrılmış çekmecelerde muhafaza etmeli; et, tavuk, balık gibi çabuk bozulan gıdaları ise bir günden uzun süre buzdolabı raflarında bekletmeyerek dondurucu tarafına kaldırmalısınız.

Bunların yanı sıra buzdolabınızdaki gıdaların tazeliklerini etmeli, bozulanları ayırmalısınız. Buzdolaplarınızın hijyenik temizliğini de ihmal etmemelisiniz. Tüm bunlara rağmen buzdolabınızda kötü koku oluşmuşsa gidermek birkaç farklı yöntemden faydalanabilirsiniz.

Karbonat kullanarak buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma

Daha önceki birçok içeriğimizde bahsettiğimiz üzere birçok farklı alanda karbonat kullanımının sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesinde de karbonat oldukça etkilidir. Bunun için küçük bir kaba bir miktar karbonat koyarak ağzı açık vaziyette buzdolabına yerleştirin. Bir süre sonra kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Kahve ve pirinç kullanarak buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma


Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmanın diğer bir kolay yönetimi ise kahve ve pirinç kullanmaktır. Bunun için bir kabın içine dilerseniz birlikte dilerseniz ayrı ayrı kahve ve pirinç yerleştirin. 5 dakika bekletmeniz bile kokunun geçmesi için yeterli olacaktır.

Yulaf kullanarak buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma

Farklı bir doğal malzeme ama yöntemimiz aynı. Ağzı açık bir kap içerisinde buzdolabına yerleştirilen yulaf kötü kokuları yok etmek için etkili yöntemlerden biridir.

 Odun kömürü kullanarak buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulma


Bu yöntem ilginç gelebilir fakat oldukça işe yarıyor. Bir parça odun kömürünü ağzı kapatılmayan bir kap içerisinde buzdolabında bekletirseniz kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.