Erkeklerin yapmaması gereken stil hataları


Moda deyince akla ilk olarak kadın modası gelse de, tasarımcılar erkek modasında da yaratıcılıkta sınır tanımıyor ve tasarımlarıyla en az kadın modası kadar ilgi çekiyorlar.

Son dönemde ortaya çıkan yeni trendler, farklı tarzlar ve moda akımındaki değişimlerden erkek modası da nasibini alıyor. Modayı takip edeyim derken de kendine yakışmayanı giyerek ya da yanlış kombinleyerek stil hatalarına düşen birçok erkekle karşılaşıyoruz. Hatasız stil olmaz diyerek son dönemin en göze çarpan stil hatalarını sizin için derledik.

Yanlış paça boyları

Son dönemin yükselen trendlerinden biri her geçen gün kısalan paça boyları. Vücut tipinize uygun olarak dozu ayarlandığında hoş duran bu trend, ayarlanamadığında ise büyük bir stil hatasına dönüşüyor. Hatta pantolonun hem fazla dar hem de fazla kısa olması kötü ve komik bir görüntü yaratıyor.

Bu trendle birlikte kot pantolonlarının paçalarının katlanmaya başlanması da yeni bir trendi doğurdu. Fakat bunu bol paçada uygulamak pek de hoş gözükmüyor. Bunun yerine dar parçada ya kalın tek bir katlama ya da iki parmak genişliğinde iki kat katlama şeklinde olmalıdır.

Çok dar pantolonlar

Erkekler son dönem moda akımına göre, düşük belli pantolonlardan sonra kalçayı ve bacağı tamamen saran pantolonlara terfi ettiler. Bu trend hipster akımının stili olan dar paça kot trendiyle birlikte erkeklerin kot bedenlerinin gittikçe küçülmesiyle başladı. Günümüzde de pop starlardan oyunculara, futbolculardan normal yurdum insanına kadar herkesi sarmış vaziyette. Burada yapılan en büyük hata ise kalın bacaklı erkeklerin de bu modaya uymak istemeleri…

İlla loafer diyenler


Marin temasıyla birlikte doğan tekne ayakkabısı, loafer ya da makosen trendi beraberinde pek çok stil hatasını da birlikte getirdi. Çıplak ayakla uygulanan bu trend erkekler için oldukça risk taşıyor. Özellikle de uzun ve bol paçanın altına giyilen makosenlerden kumaş pantolonun altına giyilen tekne ayakkabısına kadar yanlış kombinler görüntü kirliliği yaratıyor. Mesela çok dar ve kısa paçalı bir pantolonun altına loafer giymek en büyük hatalardan biri. Çünkü hem efemine hem de hoş olmayan bir görüntü yaratıyor.

Gömlek seçimi

Günümüz insanının dış görünüşüyle ilgili en önemli arzusu fit gözükmek. Bunun yolunun da vücuda oturan dar kıyafetler, özellikle de vücuda sımsıkı oturan dar gömlekler giymekten geçtiğini düşünmek yaygın bir inanış. Oysaki giydiğiniz gömleğin ne bol ne dar olması sadece vücudunuza iyi oturması gerekir. Bunu konumuza bağlarsak erkeklerin dar gömleklerden uzak durmaları gerekiyor, özellikle de göbekli olanların… Aslında gömlekten pantolona ne giyerseniz giyin vücut tipinize uygun giyinmek gerekiyor.

 Renkler ve desenler


Tabuların yıkıldığı bir dönemde olsak da erkeklerin bazen klasik akımlardan uzaklaşmamaları daha yerinde oluyor. Özellikle de ayakkabı ve aksesuarların renk uyumu konusunda… Örneğin klasik giyimde ayakkabı, kemer ve çantanın aynı renkte olmaması stil hatası olarak görülüyor. Ayrıca zıt desenleri aynı kombinde buluşturmak veya spor ve klasik parçaları birlikte kullanmak da hatalı bir görüntü çizebiliyor.