Kategoriler
Beslenme

Doğru ekmek tüketimi nasıl olmalı?


Ekmek, geleneksel Türk sofralarının vazgeçilmezi olmasına ve onu yemeden doyamayan büyük bir kesime rağmen glütene alerjisi olan yüzde 2’lik ve buğdayı sindiremeyen yüzde 25’lik insan dilimi, bir de sıradan karbonhidrat düşmanları sayesinde günümüzde eski popülerliğini yitirdi. Peki gerçekten ekmeği hayatımızdan çıkarmalı mıyız?

Yapılan araştırmalar ekmeğin günlük protein, tiyamin, niasin, folik asit, çinko, demir, bakır ve magnezyum ihtiyacımızın yüzde 10’unu; kalsiyum ve lif ihtiyacımızın ise yüzde 5’ini karşıladığını gösteriyor. Ayrıca ekmek tam tahıl çeşitliliğiyle vücudun besinleri enerjiye daha etkili çevirebilmesini sağlayan B vitamini, oksijen taşınımı sağlayan demir, hücrelerin büyümesini, iyileşmesini ve enfeksiyonlarla savaşmasını sağlayan çinko, toksik maddelerin vücuda zarar vermesini önleyen E vitamini gibi antioksidanlar ve hastalıklara karşı koruyan bitkisel gıdalar barındırıyor. Oldukça etkileyici bir açıklama değil mi?


Evet öyle ama bu fırına koşarak beyaz ekmeği alıp sofranıza koyabilirsiniz anlamına gelmiyor. Çünkü yapmanız gereken tercihinizi lezzetli ve besin değeri yüksek fakat doğru ekmekten yana kullanmak.

Ekmek, doğru çeşitleri seçtiğiniz takdirde beslenmenizde önemli derecede lif kaynağı olacak bir gıdadır. Örneğin çavdarlı ya da tam tahıllı ekmekler en iyileridir. Tam tahıllı ekmeklerin tam tahıllı unla yapılıp yapılmadığını da mutlaka sorgulamanız gerekir. Ayrıca içinde ayçiçeği gibi bitki tohumlarını barındıran ekmekler de mikrobesinleri içerir fakat işlenmiş beyaz ekmeklerin sizin diyetinizi desteklemekten çok bir kaçamak görevi gördüğünü unutmayın.

Ekmek tüketimine dair

  • Pazartesi’den Cuma’ya ekmeksiz bir hafta geçirip, ekmek kaçamaklarınızı hafta sonuna bırakabilirsiniz.
  • Ekmeğin yanında biraz protein tüketin, yumurta yiyin ya da kahvaltılık tostunuzun üzerinde fıstık ezmesi olsun. Böyle bir menü sizi daha uzun süre tok tutar ve kan şekerinizin hızlı yükselmesini engeller.
  • Eğer buğdaya alerjiniz yoksa veya tadına özel bir merakınız yoksa boş yere glütensiz ekmek almayın. Çünkü hem standart bir ekmekten daha faydalı değil hem de daha pahalı…
  • Paketlenmiş ekmek satın alırken mutlaka içeriğini okuyun. Pek çok ekmeğin içerisinde süt tozu olabiliyor.