Altın takılar evde nasıl temizlenir?


Altın takılarınız zamanla kararmaya başlar ve parlaklığını yitirir. Özellikle de günlük hayatta her zaman her yerde kullandığınız yüzük, kolye ve bilezikler daha da çabuk matlaşır. Altın takılarınızı kuyumcuya götürerek ya da evde temizleyerek eski parlaklıklarına kavuşturabilirsiniz.

Kuyumcuda takılarınızı cila makineleriyle kısa sürelerde temizleyebilirler. Ancak cila makineleri takıları sürtünme ile temizlediği için zamanla takılarınızda aşınmalar meydana gelebilir.

Altın takılarınız rengini ve parlaklığını kaybettiği zaman kuyumcuya götürmeden evinizde de farklı yöntemlerle ilk aldığınız günkü gibi parlamasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri farklı başlıklar altında ele alıyoruz.

Ev yapımı temizleyiciyle temizlik

En etkili yöntemlerden biri tuz, karbonat ve bulaşık deterjanını karıştırarak altınların parlatılmasıdır. Bu yöntem için gerekli malzemeler 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, alüminyum folyo ve bir miktar sıcak sudur.

İlk olarak altın takıları koyacağınız kabın içini alüminyum folyoyla kaplayın. Tuz, karbonat ve bulaşık deterjanını kabın içine koyarak üzerine 3-4 kaşık sıcak su ekleyin. Bu karışım köpürerek kimyasal bir değişim yaratır. Takılarınızı 10 dakika bu karışımın içinde beklettikten sonra bir diş fırçasıyla takıları nazikçe fırçalayın; ardından iyice durulayın ve kurulayın. Bu işlemlerden sonra takılarınız ilk günkü gibi parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Tuzlu suyla temizlik

Diğer bir yöntem için gerekli malzemeler 2 yemek kaşığı tuz, alüminyum folyo ve bir miktar sudur. İlk olarak ocakta kaynatacağımız takıları koyacağınız kabın içini alüminyum folyoyla kaplayın. Daha sonra içine 2 yemek kaşığı tuz ve bir miktar su ekleyerek 5 dakika kadar kaynatın.

Bulaşık deterjanıyla temizlik

Sadece bulaşık deterjanı kullanarak da altın takılarınızı temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı ve su, biriken kir ve artıkların yumuşatarak altınların üzerindeki kir ve kalıntıları temizler. Önce 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını bir kaseye dökün ve yaklaşık 3 yemek kaşığı sıcak su ekleyerek hafifçe karıştırın. Altın takınızı sabunlu çözelti içine koyun ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından bir fırçayla takınızı temizleyin. Son olarak durulayarak kurumaya bırakın.


Diş macunuyla temizlik

Bir diğer yöntem ise diş macunuyla altınların temizlenmesidir. Az miktarda diş macununu bir kaseye dökün. Üzerine biraz su ekleyerek karıştırın. Bu karışıma diş fırçası batırarak altınları oval hareketlerle temizleyin ve ardından durulayın.

Altın takılarınızı temizlemek için standart bir diş macunu kullanmalısınız, beyazlatıcı diş macunları altınlarınıza zarar verebilir.

Amonyakla temizlik

Bu yöntemde bir litre suyun içine bir miktar sabun rendeleyin ve 15-20 gram kadar amonyak ilave edin. Takıları bu karışımda yarım saat kadar beklettikten sonra, soğuk suyla durulayın ve son olarak bir deri parçasıyla silerek parlatın.

Birayla temizlik

Diğer bir enteresan temizleme yöntemi de birayla altınlarınızı temizlemektir. Bira, altınları parlatmak ve temizlemek için çok etkili bir çözümdür. Bir kaseye az miktarda bira koyduktan sonra altın takınızı içine batırın ve 5 dakika boyunca içinde bekletin. Ardından bir diş fırçasıyla takınızı nazikçe fırçalayın. Son olarak suyla duruladıktan sonra kurulayın.

Deterjanlı bezle temizlik

Tüm bu yöntemlere alternatif olarak eğer takılarınızın üzerinde taşlar var ise bir beze bulaşık deterjanı ilave edip takılarınızı silebilirsiniz.  Çünkü taşların suyla temas etmesi taşlara zarar verebilir. Bu işlemin ardından takıları kuru bir bezle silin ve takıların nemli kalmaması için bir süreliğine bezin üzerinde bekletin.


Püf noktaları

  • Tüm bu yöntemler altın takılarınızın yıpranmaması için 3 ayda bir kere uygulanmalıdır. Sadece deterjanlı bezle ile temizleme yöntemi 2 ayda bir kere uygulanabilir.
  • Özellikle değerli taşlı takılarınız için kaynar su kullanmayın. Bazı taşlar kırılgandır bu yüzden ani ve yüksek sıcaklık değişimlerine maruz kaldıklarında kırılabilir.
  • Temizlediğiniz takılarınızın tekrar kullanmadan önce mutlaka iyice yıkayıp kurulayın. Islak kalan takılar cildinizde tahrişe neden olabilir.
  • Kağıt havlular veya peçeteler, takılarınızı çizebilir. Bu yüzden altınları kurularken kağıt havlu ve peçete kullanmaktan kaçının.