Kategoriler
Sağlık

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar


Çoğu insan hayatında bir ya da birkaç kez diyet yapar fakat bu diyetlerin bazıları başarıya ulaşır, bazıları ulaşamaz bazıları ise kilo verdirse bile belli bir zaman sonra tekrar kilo almayla sonuçlanır.

Kilo vermek sadece bir diyet listesine uymaktan çok daha ciddi bir süreçtir. Çünkü beslenmek hayatımızı devam ettirmemiz için gereklidir, yanlış bir beslenme düzeni ise kişinin kilo vermesine engel olacağı gibi önemli rahatsızlıklara da neden olabilir.

Bu nedenle diyete başlamadan önce mutlaka bir sağlık tetkikinden geçmeniz gerekmektedir. Böylece kilo vermenize engel olan bir hastalığınız olup olmadığını öğrenir ve kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tiroid bozukluklar

Günümüzde, sık rastlanılan tiroid hastalıkları 4 ana başlık altında toplanır. Bunlardan ilki tiroid bezinin az çalışması ile karakterize olan Hipotiroididir. Sıklıkla Hashimoto hastalığı altta yatan nedendir. Diğeri, tiroid bezinin aşırı çalışması ile bilinen Hipertiroidi yani Grave’s Hastalığıdır, ki bilinen en sık özelliği gözlerin belirginleşmesidir. Üçüncü grubu tiroid bezi içinde oluşan nodüller oluşturmaktadır. Guatr ise tiroid bezinin büyümesine verilen addır.

Tiroid hormonları ise metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkiler. Özellikle hipotiroidi olan kişilerin metabolizmaları da yavaş çalıştığı için kilo vermeleri daha da güçleşir. Tiroid bozukluklarında ilaç tedavisi uygulandığında vücudun işleyişi de normale döner ve kilo vermek daha kolay hale gelir.

Diğer hormon bozuklukları

Vücuttaki birçok sistemin işleyişini aldesteron, progesteron, prolaktin, kortizol, testosteron, östrojen, ACTH ve büyüme hormonları gibi hormonlar dengede tutar. Dolayısıyla bu hormonlarda oluşan bir rahatsızlık metabolizmanın işleyişini bozabilir, iştah artışları, adet düzensizlikleri, sağlıksız besin tercihleri, uyku bozuklukları, vücutta şişlikler ve ağrılar görülebilir. Tüm bunlar kişinin kilo verme sürecini önemli derecede etkiler.

İnsülin direnci

İnsülin direnci; genetik faktörler, aktivitesizlik, şişmanlık ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle insülin hormonuna karşı oluşan biyolojik yanıtsızlıktır. Daha net ifade etmek gerekirse kan şekerinin normal sınırlar içinde olmasına rağmen kanda insülin hormonunun gereğinden fazla salgılanması da diyebiliriz. Bu durum, gereğinden fazla yemeye ve yüksek miktarda şeker almaya
neden olarak, kilo vermeyi zorlaştırır.

Reaktif hipoglisemi


Reaktif hipoglisemi, diyabeti olmayan kişilerde yemeklerden bir müddet sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir. Kan şekerindeki düşme, özellikle karbonhidratlı besinler alındıktan birkaç saat sonra daha sıktır. Bu durumun önüne geçilmediği takdirde hem rahatsızlık daha da kötü bir hal alır,  hem de kilo verilemez. Reaktif hipogliseminin önüne geçebilmek için, kan şekerini hızla yükseltip düşüren şekerli besinlerden (abur cuburlar, tatlılar, meyve suları, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve bazı meyveler) uzak durmak gerekmektedir.

Kansızlık (Anemi)

Daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan anemi demir, B12, folat eksikliklerini doğurur bu da kilo vermeyi engeller.  Kansız kalan bir vücutta enerji metabolizmasının düşüklüğü nedeniyle enerji veren gıdalara ihtiyaç duyulur. Çay ve kahve tüketimi ve tatlı isteği artar. Bu da hem kansızlığı hem de gereksiz kalori yükü nedeniyle yağlanmayı artırır. İkinci ve önemli neden ise kansız vücut diyetle karşılaştığında bir direnç gösterir. Bu direnç kendini sağlıksız ve enerjisiz bulan vücudun daha da kalori kısıtlanması karşısında yaşadığı stresten gelir. Stres de vücudun enerji depolamasına yol açar.

Menopoz

Menopoz kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasıyla oluşan ve beraberinde, ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, sinirlilik gibi birçok sağlık problemini de getirebilen bir süreçtir.

Menopoz döneminde hormon düzeylerindeki değişim metabolizma hızını da etkileyerek vücudun daha az enerji kullanmasına sebep olur. Buna ek olarak kullanılan bazı ilaçlar da metabolizmayı yavaşlatarak daha da iştah artışına neden olabilmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar, menopoz dönemindeki kadınların tat duyusundaki azalmadan dolayı daha çok tatlı yeme eğilimi gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu da menopoz döneminde kilo vermeyi daha da zorlaştırabilir.

Psikolojik problemler

Birçok hastalığın ortaya çıkmasında psikolojik etmenlerin önemli ölçüde pay sahibi olduğu bilinmektedir. İyileşme süreçlerinde de kişinin psikolojisinin dengeli olması aynı derecede önemlidir. Kilo verme sürecinde ise psikolojik kökenli yeme bozukluklarına ek olarak depresyon, panik atak, uyku problemleri, şizofreni, manik bozukluklar, madde veya alkol bağımlılığı gibi birçok psikolojik rahatsızlık, beslenme davranışlarını ve hormonal dengeyi de olumsuz etkileyerek kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.