Kategoriler
Moda

Hamilelikte kıyafet seçimi


Hamileliğinizin 5. ve 6. aylarından sonra artık kıyafetleriniz dar gelmeye başlar. Bu aylardan itibaren hamilelik kıyafetleri için alışverişe yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta yakın çevrenizde yeni doğum yapmış birileri varsa onun hamilelik kıyafetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Günümüzde artık birçok mağazada hamilelere özel kıyafetler satılıyor. Bunlar arasından fazla kullanım alanı olan ve çeşitli kombinlerle giyebileceğiniz parçaları seçerek çok fazla alışverişe gerek duymadan hamilelik dönemini geçirebilirsiniz. Örneğin jile bir elbise ve birkaç tane hamile taytı alarak farklı bluzlarla defalarca giyebilirsiniz. Hatta zevkinize göre bol kıyafetler de işinizi görür. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka gardırobunuzu kontrol edin ve bu dönemde giyebileceğiniz kıyafetleri ayırın, tahmininizden çok daha fazla bol kıyafet bulabilirsiniz.


Kıyafet tercihlerinizde ise sentetik olmamasına, pamuklu, bol, hafif giysiler olmasına dikkat edin. Gebelikte vücut ısısı arttığı için sıcağa karşı daha duyarlı olursunuz.

Ayrıca belinizi sıkmayan bol kıyafetler tercih edin. Beli ayarlanabilen eşofman ve etekleri karnınız büyüdükçe kullanabilirsiniz. Bacağınızı sıkan çoraplardan kaçının.

Hamilelikte en önemli giysi iç kıyafetlerinizdir. Büyüyen göğüsleriniz için üzerinize iyi oturan destekli bir sutyen almanız gerekir. Fakat fazla sayıda almayın, birini yıkadığınızda diğerini kullanmak üzere iki tane almanız yeterlidir. Dar gelmeye başladıkça yenilerini alırsınız. Hamileliğinizin son aylarında kullandığınız sutyenlerinizi lohusalıkta da kullanabilirsiniz. Lohusalıkta ilave olarak emzirme sutyenlerine de ihtiyacınız olacaktır.