Kategoriler
Yemek Tarifleri

Evde kolay peynir nasıl yapılır?


Türk mutfağında özellikle kahvaltılarda, ikindi çaylarında, acıktığımızda atıştırmalık ya da ziyafet sofralarında bir meze olarak sıkça tükettiğimiz peynir, bir protein ve kalsiyum deposudur. Sağlığa yararlı en temel gıdalardan biri olan peyniri kendi damak zevkinize göre evde de kolayca yapabilirsiniz.

Peynir yapımı için gerekli malzemeler beş litre yağlı veya yarım yağlı süt, yarım kilo süzme veya normal yoğurt ve iki yemek kaşığı tuz.


Yapımı için önce sütü ocakta kaynayana kadar ısıtın. Kaynadıktan sonra içine yoğurdu ilave edin. Yoğurt sütün içinde eriyene kadar tahta bir kaşıkla sürekli karıştırın. Pıhtılaşmaya başlayan süte tuzu ilave edin. Bir süre sonra süt pıhtılaşmadan topaklanmaya ve yavaş yavaş peynir haline gelmeye başlar. Bu sırada peynirle süt birbirinden ayrışır ve ayrışan su yeşilimsi bir renk alır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra suyu süzüp geriye kalan peynir topaklarını bir torbaya alın. En az 12 en fazla 24 saat beklettiğiniz peyniri torbadan çıkarın. Ev yapımı peyniriniz artık tüketilmeye hazırdır.