Kategoriler
Sağlık

Kilo vermeyi kolaylaştıran ipuçları


Birçoğumuzun yeni yıl hedeflerinde kilo vermek ilk sıralarda yer alır. Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmakla ilgili kararlar alır, bunları kalıcı alışkanlığa çevirmeye çalışırız.

2018 için hedeflediğiniz bu alışkanlıklara Ocak ayının ilk haftasında vakit kaybetmeden başlayın. Böylece yılın ilk döneminde istediğiniz kiloya ulaşır, geri kalan zamanda da kazandığınız alışkanlıklara devam ederek bütün bir yılı zinde ve fit geçirebilirsiniz.

Günlük beslenme alışkanlığı

Başarılı bir kilo verme programını hayata geçirebilmek için günlük yediklerinizi, içtiklerinizi ve egzersizlerinizi not edin. Bu programda öğünlerinizin belli bir saati olsun, her öğün ne yediğinizi yazın ve hedeflediğiniz kiloya gelene kadar not tutma alışkanlığınıza devam edin.

Detoks suyu

Düzenli olarak tüketeceğiniz detoks suyu hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de bağışıklığınızı güçlendirecektir. Bunun için bir cam su şişesinin içine 1 çubuk tarçın, 1 parça rendelenmiş taze zencefil ve 2 dilim limon atarak günde 2 litre suyla tüketin.

Egzersizi atlamayın

Her gün en az 30 dakikanızı yürüyüşe ayırın. Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ruhunuza da iyi gelerek serotonin hormonu salgılamanızı sağlayacaktır.

Üç beyazdan uzak durun


Beslenme programınızdan beyaz unu çıkarın. Beyaz ekmek, hamur işleri ve unlu mamullerden uzak durun. Çay ve kahveyi şekersiz için, yemeklerinizi mümkün olduğunca az tuzlu yiyin.

Çiğ kuruyemiş ve probiyotikler

Haftanın 2 günü sabah kahvaltınızı probiyotik yoğurt ve 10-15 adet çiğ bademle yapın.

Meyve tüketimi

Gün içerisindeki meyve tüketiminizi 2 porsiyonla sınırlandırın.

Akşamlarınızı hafifletin

Haftada 2 akşam sadece çorba için ve ardından yatana kadar sadece içecek tüketin. Örneğin maden suyunun içine attığınız 1 poşet yeşil çay ve sıktığınız yarım limon suyu metabolizmanızı hızlandıracak ve kilo vermenize destek olacaktır.

Ev yemeklerinin gücü

İyi bir başlangıç için yeni yılın ilk ayında sadece ev yemekleri tüketin. Fast food, hamur işleri ve hazır gıdalardan uzak durun.

Karaciğerinizi dinlendirin

Yılbaşı gecesini de geride bıraktığınıza göre Ocak ayı boyunca alkol tüketmeyerek bir süre karaciğerinizi dinlendirin.