Kategoriler
Temizlik

Çatal-kaşık temizliği için pratik yöntemler


Çatal-kaşık takımları mutfakta en sık kullandığımız araçlardır. Hem yemeklerin ve içeceklerin hazırlığında hem de yemek yerken farklı boyutlarda ve çeşitlerde çatal kaşık takımlarını defalarca kullanırız. Bu yüzden özellikle günlük kullandığımız takımlarımız her gün yıkanır, fakat bu da matlaşmalarına neden olur.

Özellikle makinede yıkanan çatal-kaşıkların üzerlerinde ise su kalıntıları kalır. Üzerindeki su lekeleriyle birlikte parlaklığı giden takımlar kirli durabilir. Bunu engellemek için makineden çıkardığımız çatal-kaşıkları yumuşak ve hav bırakmayan biz bezle kurulayarak kaldırabilirsiniz.


Çatal-kaşıkları nasıl parlatırız

Sık kullanıldıkları için matlaşan çatal-kaşık takımlarınıza dönem dönem bakım yaparak matlaşmalarını önleyebilirsiniz. Kararan çatal kaşıklar için en iyi çözüm bir miktar suyun içine çamaşır deterjanı koyarak bu suyun içerisinde onları kaynatmaktır. Ardından duruladığınız çatal kaşıkları yumuşak bir mutfak beziyle kuruladıktan sonra takımınızın ilk günkü parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Sirkeyi ev temizliğinde çok sık kullanıyoruz. Suyun içerisine sirke katarak çatal kaşık takımlarınızı bu suda bekletin.  Ardından bol su ile durulayıp kuruladığınız takımlarınız artık istediğiniz parlaklıktadır.

Çatal kaşıklarınızı parlatmak için vaktiniz yoksa da bu işi bulaşık makinesinde yapabilirsiniz. Rutin kullandığınız parlatıcıların yanı sıra ayda birkaç kez deterjan gözüne birkaç damla çamaşır suyu ekleyerek de çatal kaşıklarınızın parlamasını sağlayabilirsiniz.


Çatal-kaşıkların üzerindeki lekelerden nasıl kurtuluruz

Çatal kaşıkların üzerlerinde bazen sık kullanımdan bazense yemek artıkları yüzünden lekeler oluşabilmektedir. Yemek artıklarının leke yapmaması için makineyi hemen çalıştırmayacaksanız öncelikle her kullanımdan sonra çatal kaşıklarınızı akıtmalısınız. Buna rağmen lekeler oluştuysa da sirke ve karbonat kullanarak temizleyebilirsiniz. Bunun için karbonat ve sirke karışımını lekenin üzerinde bekletin, bu karışım köpürecektir. Sirke, karbonatı uyguladıktan sonra iyice ovalayın ve ardından bol su ile durulayın, lekelerin kalmadığını göreceksiniz.

Limon kabuğu da parlatma ve temizleme işlemlerinde etkili bir yöntemdir. Limon kabuğu ile çatal kaşıkları ovaladıktan sonra bekletmeden bol su ile durulayıp kurulayın. Ayrıca marketlerde metal çatal kaşıkları parlatmak için deterjanlar bulunmaktadır. Bu deterjanları kullanarak da metal çatal – kaşıklarınızı parlatabilirsiniz.