Kategoriler
Temizlik

Karbonatın bilinmeyen mucizevi faydaları


Karbonatı günlük hayatımızda genellikle yemek yaparken özellikle de hamur işlerinde kabartma özelliği için kullansak da günlük bakımımızdan temizliğe kadar birçok farklı alanda da faydalanabileceğimiz bir üründür. Tüm bu mucizevi faydalarıyla karbonat, evimizden eksik etmememiz gereken ürünler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

  • Ağzınızı dezenfekte eder

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir miktar karbonatla tekrar fırçalayarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca karbonatla tuz karışımı dişlerinizdeki kalıntıları temizleyerek ağız tedavinize destek olur. Bakterileri dezenfekte etmede çok güçlü olan karbonat ağız kanserine karşı da sizi korur.

  • Aşırı terlemeyi ve ter kokularını engeller

Bunun için karbonatı bir miktar sirkeyle karıştırarak krem kıvamına getirdikten sonra banyo sonrasında bu karışımı koltuk altlarınıza ve vücudunuzun en çok terleyen bölgelerine yedirerek sürün. Etkisi birkaç gün sürecek bu karışım sayesinde deodorant kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

  • Cildinizi canlandırır

Karbonat ve suyu karıştırarak yüzünüze masaj yaptıktan sonra nem kazanan cildiniz pürüzsüz, yumuşak ve parlak olacaktır.

  • Kötü kokuları giderir

Kıyafetlerinizi sakladığınız dolaplara ağzı açık bir kavanozda karbonat koyarak kötü kokulardan arındırabilirsiniz.

  • Çamaşırları daha temiz yapar


Çamaşırlarınızı yıkarken deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir miktar karbonat çamaşırlarınızın çok daha beyaz olmasını, ayrıca deterjan giderlerinizde yüzde 50 tasarruf yapabilmenizi sağlar.

  • Banyolar için ideal bir temizleyicidir

Özellikle kadınları en rahatsız eden lekelerden olan duşakabin camlarındaki su izlerinden kurtulmak için karbonatla silip durulayabilirsiniz.


  • Mutfak tezgahlarını tertemiz yapar


Mutfağınızdaki mermerleri ve fayansları limonlu karbonatla  ovup ardından durulayın. Bu şekilde hem mutfağınızı bakterilerden arındıracak hem de lekelerden kurtulmuş olacaksınız.

  • Tıkalı lavaboları kolayca açar

Tıkalı lavaboya önce 1 bardak karbonatı ardından 1 bardak sirkeyi döktükten sonra iki litre kaynar suyu boşaltın. Lavabonun kolayca açıldığını göreceksiniz.

  • Halılardaki kötü kokuları giderir


Lekenin büyüklüğüne göre birkaç avuç karbonatı halının üzerine serpin ve yaklaşık 2 saat bekledikten sonra elektrikli süpürgeyle süpürün. Kötü kokulardan eser kalmadığını göreceksiniz.