Şarap lekesi nasıl temizlenir?


Her lekeyi temizlerken olduğu gibi öncelikle dikkat etmeniz gereken kıyafetin etiketinde yazan uygulamalardır. Ceketlerin, pantalonların ve eteklerin çoğu kuru temizlemede yıkanmaya uygundur. Eğer bu kıyafetlerden birine şarap döküldüyse hemen ceketinizin lekeli bölümünü soğuk suyla yıkayın ve vakit kaybetmeden kuru temizlemeye götürün.

Eğer kıyafetiniz elde ya da makinede yıkanabiliyorsa da her zaman kullandığınız deterjanı temizlemek için kullanabilirsiniz. Öncesinde ilk olarak şarabın döküldüğü alanı soğuk suyla yıkayın. Bu sırada lekenin diğer noktalara bulaşmaması önemli.  Bunun için bir bez yardımıyla lekeyi ayrı tutmaya çalışabilirsiniz. Fakat bezin renkli olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde kıyafetinizi boyayarak yeni bir leke oluşmasına sebep olabilir.

Sonra da her zaman kullandığınız deterjanı bir beze dökerek köpürtün ve bu bezle lekeyi güzelce silin. Ardından makinede normalde kullandığınız bir programda yıkayın.

Yıkadıktan sonra kıyafetin kurumasını bekleyin. Eğer leke hala duruyorsa bu sefer ağartıcı deterjanlarla lekeyi çıkarmayı deneyin. Tabii ağartıcı deterjanlar her kumaş için uygun olmayabilir, buna dikkat edin.

Halıdaki şarap lekesi nasıl çıkar?


Kırmızı şarap lekesini halıdan çıkarmak için beyaz şaraptan faydalanacağınız hiç aklınıza gelir miydi? Lekeyi çıkarmak için kullanacağınız bir miktar beyaz şarap size oldukça yardımcı olacaktır.

Leke oluştuktan sonra üzerine beyaz şarap dökün ve yaklaşık 1 dakika birbirlerine karışmalarını bekleyin. Ardından halının üzerine renksiz bir bezle çok fazla bastırmadan tampon yapın ve şarabı çektirin. Fazla bastırırsanız leke kalıcı hale gelebilir.


Son olarak ise bir halı deterjanıyla halıyı iyice silin. Silerken elma sirkesi de kullanabilirsiniz.