Bebeklerde katı besinlerle tanışma serüveni


Bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olana kadar anne sütünden başka besine gereksinim duymaz. 6. aydan sonra anne sütünde ya da mamada bulunandan daha fazla demire ihtiyaç duyduğundan sebze ve meyve gibi yiyeceklere başlamanız gerekir. Tatlara alıştırmak için 3. ve 4. aydan sonra küçük miktarlarda diğer besinlerden tattırabilirsiniz. Anne sütüyle beslenmeyen bebekler daha erken ek gıdalara gereksinim duyacaktır. Bunun için mutlaka doktorunuza danışın. Anne sütüyle beslenen bebekler için de ek gıdaya geçiş için doktorunuza danışın.

Eğer bebeğinizde alerji riski yoksa 3 veya 4. aydan sonra yiyecekleri tattırmanız, değişik tatlara daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olur. Son zamanlarda genelde doktorların tavsiye ettiği ilk tatlar havuç suyu, elma suyu ve yoğurttur. Yarım çay kaşığı miktarında başlattığınız tatları yavaş yavaş artırıp, bebeğiniz 6. aya gelene kadar püre şekline geçebilirsiniz.

Annelerin en fazla kafalarını karıştıran katı gıdalar konusunda sabırlı olur ve aşağıdaki önerilere uyarsanız, beslenme saatleri savaşa dönüşmez siz de rahat edersiniz.

İlk tanışma anı


  • Hem bebeğiniz hem de kendiniz için en uygun zamanı seçin. Sizin için en uygun zaman sütünüzün en az olduğu saatler, bebeğiniz içinse ne çok aç ne de çok tok olduğu zamanlardır. Çok açsa bir miktar anne sütü veya mama vererek iştahını kabartıp tam doymadan ek gıdayı tattırabilirsiniz. Daha sonra anne sütüyle beslenmesine devam edebilirsiniz. İlk kez deneyeceğiniz besinlerin bebeğinizde ne tür bir reaksiyona yol açacağını bilmediğiniz için, akşamdan sonra denemeyin. Rahatsız edici bir durumla karşılaşırsanız geceyi huzursuz geçirebilirsiniz.


  • Bebeğinize ek gıda verirken yiyecek koyduğunuz kapları ve kaşığı sıcak ve sabunlu suda iyice yıkayıp durulayın. Yiyecekleri de bol suda yıkayın. Bebeğinizi beslerken ve yiyeceklerini hazırlamadan önce siz de ellerinizi sabunla mutlaka yıkayın.
  • Bebeğinize ek besinleri teker teker alıştırın. Birkaç gün havuç suyu vermeye devam edin. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmazsanız ertesi gün miktarı 1 çay kaşığına çıkarın. 3-4 gün miktarı artırarak devam ettikten sonra yarım çay kaşığı elma suyu vererek yeni bir gıda denemesine başlayabilirsiniz. Eğer bir besine başladığınızda aşırı şişkinlik, gaz, ishal, kakada mukus, kusma, yüzde kızarıklık, burun akıntısı, gözde sulanma, göğüste hırıltı, geceleri uyuyamama veya gündüzleri huzursuzluk gibi bir alerji belirtisi görmüşseniz o besini 15-20 gün sonra tekrar deneyin. Aynı gıdaya olumsuz reaksiyon hala devam ediyorsa o besine alerjisi olduğunu kabul edin. Birkaç ay sonra tekrar deneyin, büyüdükçe alerji riski azalacaktır.

  • Bebeğiniz ek gıdaya geçtikten sonra bir mama sandalyesi alın. Güvenli bir şekilde oturtup emniyet kemerini bağlayın. Mama sandalyesine oturtulan bebekler etrafı kirletme riski aza indiğinden anneleri ellerine daha rahat kaşık verebilmekte, böylece kendi kendilerine yemek yemeye daha erken alışmaktadırlar.
  • Ek gıdaya geçtikten sonra bebeğinize önlük takmayı ihmal etmeyin. Üstünü başını her şekilde belki kirletecektir ama küçükken önlüğe alıştırmazsanız ilerde önlük takmayı istemeyebilirler.