Diyeti bozmamak için yapmanız gerekenler


Her kadın hayatının bir döneminde diyete girmiştir. Diyet dönemi zorlu bir süreç olduğu için ilk adımı atmak her zaman zordur. Ancak belli bir motivasyona ulaştıktan sonra diyete başlarsınız ve ilk birkaç hafta genelde gayet başarılı geçer. Fakat ilk haftalardaki disiplinli süreç daha sonradan sizi zorlamaya başlayabilir ve zayıf anlarda türlü bahanelerle diyet bozabilirsiniz.

İşte sizi tatlılara ve hamur işlerine yenik düşürebilecek bazı durumlar ve almanız gereken önlemler…

Stres altındayken

Stresi yaratan baskıdır ve insanların baskı altındayken şekerli gıdalara yönelme ihtimali yüzde 50 daha fazla oluyor. Bunun nedeni stres adrenalin salınımına neden oluyor, adrenalin de enerji depolarınızdan harcıyor. Vücudunuzdaki kortizol da eksilen bu enerjiyi doldurmanızı istiyor.

Böyle durumlarda öncelikle hayatınızdaki stres faktörlerinden uzak durmaya bakın. Ayrıca kortizol ve adrenalin seviyelerini dengede tutmak için somon, ton balığı, ceviz ve balık yağı gibi yağ asitlerinden zengin gıdaları almaya çalışın.

Moraliniz bozukken

Moraliniz bozukken abur cubura yönelmeniz kadar normal bir şey yok belki ama aslında diyeti bozduktan sonra moralinizin daha bozulacağı da diğer bir gerçek. Ruh halimiz kan şekeri aracılığıyla beyne düzenli şekilde glikoz ulaştırarak dengeleniyor ancak böyle durumlarda abur cuburlar kan şekerimizi hızla yükseltir ve kısa bir süre sonra tekrar düşmesine neden olarak dengemizi daha fazla bozar.

Böyle durumlarda ise moralimizi düzeltecek selenyum zengini yani yağsız et, balık ve yumurta ile hazırlanan gıdaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kadınlarda moral bozukluğunun nedenlerinden biri de B12 eksikliğidir. Yumurta, peynir ve balık gibi gıdalar B12 takviyesi için ideal besinlerdir.Akşamdan kaldığınızda

Alkol aldığınız akşamın ertesi günü kendinizi iyi hissetmemeniz gayet normaldir. Çünkü ertesi gün kan şekeriniz düşüyor ve kan şekerinizi dengeleyen sistemin dengesi bozuluyor.

Çözümüne gelirsek, yine başvuracağınız besin grubu proteinler olmalı. Böylelikle kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Sabah protein ağırlıklı bir kahvaltı yaparak, öğlen ve akşam öğünlerinizde de seçiminiz proteinden yana yapmalısınız.

Adet dönemindeyken

Kadınlar adet dönemlerinde seratonin seviyeleri düştüğü için karbonhidrat yeme ihtiyacı hissederler.

Adet dönemlerinde demir alımı kadınların adet dönemi sendromlarını 3 kat daha az yaşamalarını sağlıyor. Bunun için bol bol barbunya, nohut, kuru kayısı ve kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Demirin emilimini sağlayacak C vitamini için de yanında çilek ve portakal yiyebilirsiniz.

Uykusuzken

İyi bir uyku düzeni başarılı bir diyetin olmazsa olmazıdır. Çünkü uykusuzluk hormonlarımızı etkileyerek iştah seviyemizin dengesini bozar.


Böyle durumlarda glisemik endeksi yüksek basit karbonhidrat tüketmek yerine triptofandan zengin yoğurt, süt, muz, tam tahıllı ekmek ve hindi tercih etmelisiniz.