Kategoriler
Temizlik

Yastıklar en iyi nasıl temizlenir?


Günümüzün ortalama üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz süre boyunca yastıklarla temas halinde olduğumuz için oldukça çabuk kirlenirler. Özellikle saçlardan ve yüzden bulaşan yağ, ter veya benzeri vücut salgıları yastıkların kirlenmesinde en büyük paya sahiptir.

Yastığımız gece boyunca yüzümüze ve boynumuza temas ettiği için temizliği çok önemlidir. Yastığın yapımında kullanılan malzemeye göre farklı temizleme yöntemleri vardır.

Yün ve pamuk yastıkların temizliği

Sağlık açısından en ideal fakat yıkanması en zahmetli yastıklar yün ve pamuk yastıklardır. Çünkü bu yastıkları makinede yıkayamazsınız. İçindeki malzemeleri çıkararak az deterjan ve bol suyla elde yıkadıktan sonra güneşli bir yere sererek kurutmalısınız. Tamamen kuruduktan sonra lif lif olana kadar kabartarak tekrar kılıflarına yerleştirebilirsiniz.

Elyaf yastıkların temizliği


Temizlenmesi en kolay yastık türü de elyaf olanlardır. Makinede 30 derecede, çok fazla deterjan koymadan ve kısa programla yıkayabilirsiniz. Yıkama sonunda sıkma işlemi de yaparsanız çok daha kolay kururlar. Tek şart yastıkları başka çamaşırlarla karıştırmadan teker teker yıkamaktır. En uygun kurutma yöntemi de açık havada güneş altında kurutmaktır. Kış mevsiminde ise kalorifer üzerinde kolayca kurutabilirsiniz.

Visko yastıkların temizliği

Visko yastıkları yıkamak yerine kuvvetli vakumlama yöntemiyle temizlemek en doğrusudur. Ancak çok kirli ve lekeli olması durumunda nemli bir bezle, deterjan kullanmadan silebilirsiniz. Silmenin çare olmayacağı durumlarda ise soğuk suda sıvı el sabunu kullanarak elde yıkanmalıdır.

Yastıklarla ilgili önemli notlar

  • Yastığın türü ne olursa olsun en önemlisi yastığın çok iyi şekilde kurutulmasıdır.
  • Yastıkları kullanırken üst üste iki ya da üç kılıf kullanmanız yastıkların yüz ve saçtaki kir ve yağdan en az derecede etkilenmesini sağlar. Böylece yastıkları yıkama öncesindeki kullanım sürelerini uzatabilirsiniz.
  • Diğer bir temizlik yöntemi ise elektrikli süpürgenin ucundaki fırçayı çıkarıp, vakumlama ayarını en üst seviyeye getirerek yastığın her iki yüzünü de vakumlamaktır. Bu şekilde yastıkların içindeki tozları ve artıkları temizleyerek kötü koku oluşumunu da engellemiş olursunuz.