Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde uyku düzeni


Yeni anne baba olanlar için geceleyin deliksiz bir uyku çekmek artık bir hayaldir. Yeni doğmuş bir bebek günde ortalama 16 saat uyusa da her periyot birkaç saat sürer. Ya kendileri uyanırlar ya da zaten beslenmek üzere uyandırılmaları gerekir. Ayrıca yeni doğan bebekler geceyle gündüzü ayırt etmeyi bilmezler, bu yüzden de 24 saatlik bir uyku düzenini tutturmaları da zaman alır.

Aylar geçtikçe beslenme zamanları arasındaki süreler uzar, böylelikle uykuları da uzamaya başlar ve geceleri uyumayı öğrenirler. Zamanla bebeğin sinir sistemi geliştikçe uyku ve uyanıklık evreleri de bir düzene kavuşur.

Hastaneden eve döndükten sonra ilk birkaç gün kendinizi bitkin hissedersiniz, bu çok normaldir. Unutmayın, daha yeni bebek sahibi oldunuz ve geceleri bebeğinizle birlikte uyanık kalmanın nasıl bir şey olduğuna alışmaya çalışıyorsunuz.

Yeni doğan bebekler bir yatışta bir iki saatten fazla uyumazlar ve beslenmelerine yetecek kadar ya da iki saate kadar uyanık kalabilirler. Yaklaşık iki hafta sonra uyku ve uyanıklık sürelerinin uzadığını fark edeceksiniz. Çoğu bebek 3-4 aylık olduğunda en az 5 saat uyuyabilir ve uykusunun büyük bölümünü geceye kaydırarak anne ve babalarını rahatlatır. 6 aylık olduktan sonra ise geceleri 9-12 saate kadar uyumaları mümkündür.


Uyku düzeni

Yeni doğan bebeğiniz sık sık 1-2 saatlik gündüz uykusu uyur. Bebek büyüdükçe uyku süreleri uzar ve belli bir düzene oturur fakat bazı bebekler de gelişigüzel zamanlarda uyuyarak bir uyku düzeni tutturamayabilirler.

Bebeğiniz birkaç aylık olduktan sonra sabah, öğleden sonra ve akşamüstü olmak üzere günde üç kez gündüz uykusu uyuyabilir. Tabii yine de bu bebekten bebeğe değişir.

Gece ve gündüz uykuları

Bazı bebeklerin gece ve gündüz uykusu yer değiştirir ve gece uyuması gereken süreyi gündüz, gündüz uyuması gereken süreyi gece uyuyabilir. Anne ve babaları iyice uykularından mahrum edecek bu durum zor bir dönemdir ama genellikle birkaç hafta ya da bir iki ay içerisinde gece eve gündüz düzeni oluşur.

Bu geçiş dönemini hızlandırmak için yapılacak şeylerden biri her bir gündüz uykusunu en fazla 3 saat ile sınırlandırmaktır. Ayrıca gündüz uykularını aydınlık veya ışıkların açık olduğu, gürültülerin duyulabildiği evin hareketli bir ortamında uyumaya teşvik edin. Gece uykularında ise yattığı odanın bunun tam tersi yani karanlık ve sessiz olmasına dikkat edin.