10 adımda daha genç görünün


Özellikle kadınlar için bakımlı ve güzel olmak her yaş döneminde önemlidir. Geçen yılların etkilerini yok etmeleri mümkün olmasa da bakım kremlerinden cerrahi müdahalelere kadar birçok farklı yola başvuran kadınlar için daha düşük maliyetli çözümlerle de genç görünmek mümkün. Bu yazımızda kolay ve masrafsız çözümlerle daha genç görünmenin yöntemlerini sizin için derledik.

Torbalarınızdan kurtulun

Gözaltındaki torbaları azaltmada serinletici etkili kafein içeren bir roll-on oldukça etkilidir. Bu ürünler kan damarlarını küçülterek şişlikleri yok eder. Ayrıca yeterli ve kaliteli uyku gözaltlarınız için çok önemlidir. Bunu ölçebilmek için uyku takibi yapan bileklik ya da saat kullanabilirsiniz.

Yüzünüzü aydınlatın

Cildiniz yaşlanmaya karşı çabuk yenik düşen ilk yerlerden biridir. Tıpkı cildinizin geri kalanı gibi yanaklarınız da yaşlandıkça sarkar. Bunun için yanaklarınıza allık sürmek yerine, pembe ya da mercan tonlarında bir pudrayı elmacık kemiklerinizin üstünden saç çizginizin aşağısına doğru uygulayın. Bu şekilde cildiniz daha sıkı ve aydınlık gözükecektir.

Dudaklarınızı dolgunlaştırın

Yaşlandıkça yüzümüzde belirgin olarak değişen yerlerimizden biri de dudaklarımızdır. Dolgun dudaklar bile zamanla sönmeye başlar. Dudaklarımızı hacmini artırarak daha dolgun gösterebilmek için mat rujlar yerine parlak, pembe ombre bir dudak deneyin. Önce dudak kalemiyle çizin ve dudakların içini daha koyu bir pembeyle doldurun, sonra da ortasına daha açık bir pembe uygulayın ve dudaklarınızı kontür ile belirginleştirin.

Kaşlarınıza anlam katın

Çok ince kaşlar sizi olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Bunun yerine kaşlarınızı daha kalın ve düz şekle soktuktan sonra saç renginize uyumlu yumuşak bir kaş kalemiyle boşlukları doldurun. Ayrıca fırça yardımıyla kaşları yukarı doğru tarayıp sabitlemek için kaş jeli sürün.

Kirpiklerinizi hafifletin


Kirpiklerimize hacim veren bir maskara hepimizin tercihi olabilir. Fakat zamanla kirpikleriniz azaldıkça yoğun formüllü maskaralar ince kılları ağırlaştırır ve gözlerin sarkık görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden hafif formüllü, besleyici bir maskarayı kirpiklerinize uyguladıktan sonra belirginleştirmek ve ayırmak için temiz bir maskara fırçası kullanın.

Gözeneklerinizi azaltın

Zaman geçtikçe cildimizdeki büyük gözenekler daha da belirgin hale gelir. Bu görüntüyü geçirmek için haftada bir mikrodermabrazyon tedavisi uygulayabilirsiniz. Bu işlem cildi dolgunlaştırır ve gözeneklerin görünümünü azaltır. Buna ek olarak ciltteki ton farklılıklarını ortadan kaldıran bir krem uygulayarak cildinize kusursuz bir görünüm verebilirsiniz.

Saçlarda doğallıktan uzaklaşmayın

Saçlarda beyaz teller belirginleşmeye başladıktan sonra kadınlar röfle konusunda aşırıya kaçabiliyorlar. Fazla boya da saçları yıprattığından kadınlar aynı oranda yaşlı gözükebiliyorlar. Bunun yerine yüzün etrafı, saçınızın doğal ayrımı ve saç uçları gibi stratejik noktalara balyaj uygulayabilirsiniz. Elde edeceğiniz görüntü tamamı röfleli bir saçtan çok daha modern ve genç olacaktır.

Kaz ayaklarınızla vedalaşın

Gözlerinizin kenarlarında beliren kaz ayakları için hyalüronik asitli ve ince ama yoğun bir serum sürün. Bu tarz bir serum suyu cildin içinde tutar ve geçici olarak daha yumuşak bir yüzey oluşturmak için cildi dolgunlaştırır. Ayrıca geceleri peptidli ya da retinol içeren bir bakım kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Dişlerinizi beyazlatın

Dişlerinizi beyazlatmak için pahalı profesyonel beyazlatma tedavileri yerine evde uygulanan beyazlatıcı kitlerini de tercih edebilirsiniz. LED özellikli diş beyazlatma uygulaması beş seansta gülüşünüzün rengini dört tona kadar açabiliyor.

Lekelere çözüm bulun


Yaşı belli eden belirtilerden biri de ellerde çıkan lekelerdir. Lekelerin görünümünü azaltmak için aydınlatıcı etkiye sahip bir el kremi kullanın. Ayrıca daha fazla koyu lekelerin oluşmasını engellemek için güneş koruma faktörü içerenleri tercih edin. Cildinizin daha uzun süre yumuşak kalması için de ellerinize haftada iki kere retinollü krem sürün.