Kategoriler
Çocuklar

Erken doğumun bebeğinizin gözlerine etkisi


Anne adaylarını endişelendiren durumların başında gelen erken doğum, çeşitli sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bunlardan biri de erken doğumlarda çocukların gözlerinde ortaya çıkabilen prematüre retinopatisi.

Erken doğum, normalde 40 hafta sürmesi gereken hamilelik sürecinin 37 haftadan önce gerçekleşmesi durumuna deniliyor. Erken doğumun yol açtığı sağlık problemlerinden biri olan prematüre retinopatisiyle özellikle 32 haftadan önce 1.5 kg altındaki doğumlarda karşılaşılıyor.

Erken doğan bebeklere uygulanan oksijen tedavileri damarların anormal seviyelerde genişletir ve gözün arka kısmında bulunan retinayı kaplar. Oldukça kırılgan olan damarların ve zar gelişiminin retinada kanamalara ve çekintilere yol açması neticesinde de tabaka yerinden ayrılabilir. Bebeğin görme yetisinin korunması ve ileri dönemlerde körlüğe kadar gidebilecek sorunların önüne geçmek için böyle vakalarda çocukların mutlaka ROP muayenesinden geçmesi gerekmektedir.


Düzenli takiplerle ilerlemesini önlemek mümkün

Beş evresi bulunan bu rahatsızlığın ilk evrelerde teşhis edilebilmesi ve evrelere göre tedavi yöntemlerini belirlemek önemli. Böylelikle sadece düzenli takipler yapılarak ilerlemesini önlemek mümkün. Özellikle retinanın yerinden kısmi veya tamamen ayrıldığı dördüncü ve beşinci evrelerde olan ROP hastalarında, cerrahi tedaviye zaman kaybetmeden başlanması çok önemlidir. Bebeklerin büyük çoğunluğunda rahatsızlığın ilk iki evresi gözlemlense de hastalığın hızla ilerleyebildiğini ve ileri evrelerde oluşabilecek sorunları göz ardı etmemek büyük önem taşıyor.

ROP muayenesi 15 dakika sürüyor

Zamanla ilerleyen bir hastalık olan ROP riski taşıyan bebeklerin göz muayenelerinin yapılması zorunludur. Doğum sonrasındaki 4 ila 6 hafta arasında yapılacak 15 dakikalık ROP muayenesi sayesinde, tedaviye geç kalmadan başlanarak gelecekte oluşabilecek; retinanın yerinden ayrılması, miyop, şaşılık, göz tembelliği, glokom ve görme kaybı gibi pek çok rahatsızlığa karşı önlem alınabiliyor.