Kategoriler
Temizlik

Çaydanlığın dibindeki kireci temizleme yöntemleri


Evlerimizde musluktan akan suyun kireçli olması nedeniyle mutfak gereçlerimizin, özellikle de çaydanlıkların dibinde sıkça kireçlenme problemiyle karşılaşırız. Sağlık problemlerine neden olabilecek bu tortulardan kurtulmak için çaydanlığımızı sık sık temizlememiz gerekmektedir.

Çaydanlık altında oluşan kireci evde bulunan malzemelerle gidermek mümkündür. İlk yöntem olarak çaydanlığınızda ya da mutfak gereçlerinizde tortu biriktiyse bunları sirkeli sıcak suda bekleterek çözünmesini sağlayabilirsiniz.

Kireç tortusunu temizlemede en etkili malzemelerden biri de limon tuzudur. Temizleme işlemi için iki yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlığa ekleyerek yarısına kadar su ile doldurun ve ocakta en az bir saat kaynatın. Kireç tortusunun çözüldüğünü göreceksiniz. Bu suyu boşalttıktan sonra çaydanlığı tekrar su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

Kireçleri temizlemede bir diğer bilindik yöntem de limon ve karbonat kullanmaktır. Bu yöntemde çaydanlığın yarısına kadar suyla doldurduktan sonra daha önce kullandığınız yarım kalan limonları veya bir limonu dörde bölüp suya ekleyin. Kireç tortusu çaydanlık dibinden çözülene kadar kaynatın. Daha etkili bir sonuç için de bir limon kabuğunun iç kısmına bir miktar karbonat döküp, çaydanlık içini ovalayın ve ardından durulayın. Bu yöntemi ocak temizliğinde, inatçı lekeleri için de kullanabilirsiniz.


Patates kabuklarını da çaydanlık temizliğinde kullanabilirsiniz. Bir patatesin kabuklarını soyup çaydanlığa su ekledikten sonra bir süre kaynatın. Çaydanlık dibinde biriken tortunun gittiğini, çaydanlığınızın ilk günkü parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Kireç tortusu temizliğinde diğer bir yöntem de yumurta kabuklarını küçük parçalar haline getirerek kullanmaktır. Yumurta kabuklarını çaydanlığın içine koyduktan sonra yarısına kadar su koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra çaydanlığı bol suyla yıkayarak durulayın. Bu yöntem de çaydanlığınızı kireç tortularından arındırarak iç yüzeyini parlak hale getirir.